Scrolltop arrow icon
Left arrow icon כל הקטגוריות
Close icon
חדשות
לימודי אנגלית
נובאקיד להורים
IL
IL flag icon
Mobile close icon
CTA background
הזמינו את שיעורי האנגלית הטובים ביותר עבור ילדך
נסו כעת בחינם
שתף
LinkedIn share icon
הרגלי אכילה בריאים לילדים: מדריך להורים
בריאות הילד
Star icon
20.12.2023
Time icon 7 min
Comment icon 0 הערות

הרגלי אכילה בריאים לילדים: מדריך להורים

תוכן העניינים

כהורים, אחת המתנות החשובות ביותר שאנו יכולים לתת לילדים שלנו היא החינוך לחיים בריאים, וזה מתחיל בהרגלי אכילה בריאים. בחירות המזון שהילדים אוכלים במהלך שנותיהם הראשונות משפיעות לא רק על הצמיחה וההתפתחות שלהם, אלא גם מנחות את הבסיס לרווחתם העתידית.

במדריך מקיף זה נחקור את המשמעות של הקניית הרגלי אכילה בריאים לילדים ונספק להורים עצות מעשיות כיצד לפתח ולטפח הרגלים אלו.

החשיבות של הרגלי אכילה בריאים

לפני שנעמיק ב"איך" של הרגלי אכילה בריאים, בואו נבין תחילה "למה" הם כל כך חיוניים לבריאותם הכללית ולרווחתם של הילדים.

ü     בריאות גופנית: הרגלי אכילה בריאים חיוניים לגדילה והתפתחות גופנית נכונה אצל ילדים. הם מספקים את החומרים התזונתיים, הוויטמינים והמינרלים הדרושים לעצמות בריאות, שרירים, איברים ותפקודי גוף כלליים.

ü     התפתחות נפשית וקוגניטיבית: לתזונה יש תפקיד משמעותי בהתפתחות המוח ובתפקוד הקוגניטיבי. תזונה מאוזנת תומכת ביכולות ריכוז, זיכרון ולמידה טובים יותר אצל הילדים.

ü     אנרגיה וסיבולת: תזונה נכונה מבטיחה לילדים את האנרגיה והסיבולת הדרושים לפעילות גופנית, ספורט ומשחק, החיוניים לבריאותם הפיזית והרגשית.

ü     תמיכה במערכת החיסונית: תזונה עשירה בויטמינים ונוגדי חמצון מסייעת בחיזוק המערכת החיסונית, מפחיתה את הסיכון למחלות ומקדמת החלמה מהירה יותר כאשר נדבקים במחלה.

ü     ניהול משקל בריא: פיתוח הרגלי אכילה בריאים בשלב מוקדם של התפתחות יכול לעזור לילדים לשמור על משקל בריא לאורך כל חייהם, ולהפחית בעתיד את הסיכון להשמנה ולבעיות בריאותיות אחרות.

ü     ביסוס הרגלים לכל החיים: הרגלי האכילה שילדים לומדים בילדות נשארים לעתים קרובות גם בבגרות. על ידי הקניית הרגלים בריאים כעת, הורים יכולים לכוון את ילדיהם בדרך לחיים של בריאות טובה.

כיצד לפתח הרגלי אכילה בריאים

כעת, לאחר שאנו מבינים את החשיבות של הרגלי אכילה בריאים, בואו נחקור כיצד הורים יכולים לפתח ביעילות ולטפח הרגלים אלו בילדיהם.

התחילו מוקדם: 1,000 הימים הראשונים

1,000 הימים הראשונים לחייו של ילד, מהכניסה להריון ועד גיל שנתיים, הם חלון קריטי לתזונה ולהתפתחות. במהלך תקופה זו, המוח והגוף עוברים צמיחה מהירה, מה שהופך את התזונה הנכונה לקריטית במיוחד. עבור אימהות לעתיד, זה אומר לשים לב לתזונה שלהן במהלך ההיריון, מכיוון שהיא משפיעה ישירות על התפתחות התינוק. לאחר הלידה, הנקה מומלצת גם מכיוון שהיא מספקת חומרים מזינים חיוניים ותמיכה במערכת החיסון.

הציגו מגוון מאכלים

חשיפה מוקדמת למגוון רחב של מזונות עוזרת לילדים לפתח טעם מגוון ונכונות לנסות דברים חדשים. הציגו לילדיכם פירות, ירקות, דגנים מלאים, חלבונים רזים ומוצרי חלב המתאימים לגיל. שלבו בהדרגה טעמים ומרקמים שונים בארוחות כדי להרחיב את העדפות הטעם שלהם.

תנו דוגמה חיובית

ילדים נוטים יותר לאמץ הרגלי אכילה בריאים אם הם רואים את הוריהם והמטפלים שלהם עושים בחירות בריאות של מזון. היו מודל לחיקוי לילדיכם על ידי הפגנת הרגלי אכילה בריאים בעצמכם. חלקו ארוחות ביחד כמשפחה בכל הזדמנות אפשרית, והפכו את זמני הארוחות לחוויה חיובית ומהנה.

תכננו את הארוחות ואת גודל המנות

תכנון ארוחות מאוזנות ושליטה על גודל המנות חיוניים כדי לספק לילדים את הכמות הנכונה של חומרים מזינים. שתפו את ילדיכם בתכנון הארוחות, ותנו להם לבחור אפשרויות בריאות ממגוון קבוצות מזון. שימו לב לגודל המנות כדי להימנע מאכילת יתר.

הגבילו מזון מעובד ומשקאות ממותקים

יש להגביל מזון מעובד, חטיפים ממותקים ומשקאות עשירים בסוכרים בתזונה של הילד. פריטים אלו לרוב חסרים חומרים מזינים חיוניים ויכולים לתרום לעלייה במשקל ולבעיות בשיניים. במקום זאת, בחרו במזון מלא, ולא מעובד ככל האפשר.

היו עקביים

עקביות בלוחות הזמנים של הארוחות ובבחירות המזון יוצרת תחושת יציבות לילדים. נסו לקבוע זמני ארוחות וחטיפים קבועים, שיכולים לסייע במניעת אכילה מופרזת של מזונות לא בריאים.

עודדו חטיפים בריאים

חטיפים בריאים הם חלק חשוב מהתזונה של הילד, והם מספקים אנרגיה בין הארוחות. שמרו על מגוון אפשרויות של חטיפים מזינים זמינים, כגון פירות וירקות חתוכים, יוגורט, אגוזים או קרקרים מדגנים מלאים.

שתפו את ילדיכם בהכנת הארוחה

שיתוף הילדים בהכנת הארוחה יכול להגביר את העניין שלהם במזון בריא. תנו להם להשתתף במשימות המתאימות לגיל כמו שטיפת ירקות, ערבוב מרכיבים או עריכת השולחן. זה מטפח תחושת בעלות וגאווה בבחירות האוכל שלהם.

היו סבלניים לאכילה בררנית

זה נפוץ שילדים יהיו סלקטיביים לגבי בחירת המזון שלהם, במיוחד במהלך הילדות המוקדמת. היו סבלניים ומבינים במקום להכריח אותם לאכול מזונות מסוימים. עודדו אותם לטעום מאכלים חדשים ללא לחץ, והציעו להם חלופות במידת הצורך.

חגגו אירועים מיוחדים בתשומת לב

אירועים מיוחדים וחגים כוללים לרוב מאכלים ופינוקים מפנקים. למרות שזה בסדר ליהנות ממזונות אלה מדי פעם, עודדו מתינות ואיזון. הדגישו את החשיבות של ליהנות מהפינוקים הללו בתשומת לב.

האם את/ה הורה ורוצה לחלוק את החוויה שלך?
פנה אלינו כדי לספר את הסיפור שלך.

בהמשך המאמר, נתעמק במזונות בריאים ספציפיים שיש לכלול בתזונה של כל ילד, נחקור את הרעיון של אכילה מודעת לילדים, ונדון במרכיבים של תזונה מאוזנת המותאמת לצרכים התזונתיים של ילדים.

כמו כן, נתייחס לאתגרים הנפוצים שהורים עלולים להיתקל בהם ונספק הדרכה איך להתגבר עליהם תוך שמירה על סביבת אכילה בריאה בבית.

עד לסוף מדריך זה, ההורים יהיו מצוידים בידע ובכלים הדרושים כדי לעזור לילדיהם לפתח הרגלי אכילה בריאים לכל החיים.

אכילה בריאה: מה לכלול בתזונה של ילד

כעת, לאחר שהבנו את החשיבות של הרגלי אכילה בריאים וכיצד לפתח אותם, בואו נצלול לפרטים הספציפיים של מה שצריך לכלול בתזונה של ילד כדי לקדם את הבריאות והרווחה הכללית שלו.

 1. פירות וירקות: עודדו את ילדכם לצרוך מגוון של פירות וירקות מדי יום. מזונות אלו עשירים בויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון. הציעו מגוון של אפשרויות צבעוניות, כגון תותים, גזר, תרד ופלפלים. אתם יכולים גם להפוך את אכילת הפירות והירקות למושכת יותר על ידי הצגתם בדרכים יצירתיות ומהנות.
 2. דגנים מלאים: דגנים מלאים כמו לחם מחיטה מלאה, אורז חום, שיבולת שועל וקינואה הם מקורות מצוינים לסיבים ואנרגיה. בחרו באפשרויות של דגנים מלאים במידת האפשר כדי לספק אנרגיה מתמשכת ולקדם בריאות מערכת העיכול.
 3. חלבונים רזים: כללו בתזונה של ילדיכם מקורות חלבון רזים כגון עופות, בשר רזה, דגים, טופו, קטניות ומוצרי חלב דלי שומן. החלבון חיוני לגדילה, להתפתחות השרירים ולבריאות הכללית. שימו לב לגודל המנות, במיוחד עם חלבונים מהחי, כדי לשמור על תזונה מאוזנת.
 4. מוצרי חלב: מוצרי חלב כמו משקה חלב, יוגורט וגבינה חיוניים לסידן וויטמין D, התומכים בבריאות העצם. אם ילדכם רגיש ללקטוז או מעדיף חלופות חלב, בחרו באפשרויות מועשרות כמו חלב שקדים, חלב סויה או יוגורט קוקוס כדי להבטיח שהם מקבלים חומרים מזינים חיוניים.
 5. שומנים בריאים: שלבו מקורות של שומנים בריאים בתזונה של ילדכם, כמו אבוקדו, אגוזים, זרעים ושמן זית. שומנים אלו חיוניים להתפתחות המוח ולבריאות הכללית. הימנעו משומני טראנס והגבילו שומנים רוויים המצויים לרוב במזון מטוגן ומעובד.
 6. שתיה מרובה: המים חיוניים לבריאות הילדים. עודדו את ילדכם לשתות מים במהלך היום. הגבילו משקאות ממותקים כמו סודה, מיצי פירות ומשקאות אנרגיה, מכיוון שהם יכולים לתרום לעלייה במשקל ולבעיות בשיניים.

אכילה מודעת לילדים

לימוד הילדים על הרעיון של אכילה מודעת יכול לעזור להם לפתח מערכת יחסים בריאה עם האוכל.

הנה כמה דרכים להציג לילדים אכילה מודעת:

 1. הפעלת החושים: עודדו את הילדים להשתמש בכל החושים שלהם בזמן האוכל. בקשו מהם לתאר את הטעם, המרקם והריח של האוכל שלהם. תרגול זה מגביר את ההערכה שלהם לחוויית האכילה.
 2. האטת האכילה: למדו את ילדכם לאכול לאט ולהתענג על כל ביס. זה עוזר למנוע אכילת יתר ומאפשר להם לזהות מתי הם שבעים.
 3. ללא הסחות דעת: הימנעו מאכילה מול מסכים, כגון טלוויזיה או טאבלטים. עודדו ארוחות משפחתיות שבהן כולם יכולים להתמקד באוכל ואחד בשני.
 4. האזנה לאותות רעב: למדו את הילדים לשים לב לאותות הרעב והשובע שלהם. עודדו אותם לאכול כשהם רעבים ולהפסיק כשהם שבעים.
 5. אכילה רגשית: דונו בהבדל בין רעב פיזי לאכילה רגשית. עזרו לילדים לזהות את הרגשות שלהם ולמצוא דרכים חלופיות להתמודד איתם מלבד הפנייה לאוכל.

תזונה מאוזנת לילדים

תזונה מאוזנת לילדים צריכה לכלול שילוב של קבוצות מזון שונות כדי להבטיח שהם מקבלים את כל אבות המזון הדרושים לגדילה והתפתחות.

להלן פירוט של איך צריכה להיראות תזונה מאוזנת לילדים:

 1. פירות וירקות: מחצית מכל ארוחה צריכה להיות מורכבת מפירות וירקות. שאפו למלא חצי מהצלחת של ילדיכם במזונות הצבעוניים והעשירים הללו.
 2. חלבונים: רבע מהצלחת צריך לכלול מקורות חלבון רזים. זה יכול להיות בשר רזה, דגים, שעועית או טופו.
 3. דגנים מלאים: את הרבע הנותר של הצלחת יש למלא בדגנים מלאים. כללו אפשרויות כמו אורז חום, פסטה מחיטה מלאה או קינואה.
 4. מוצרי חלב או חלופות: ודאו שלילדיכם יש מנה של חלב או חלופה חלבית בארוחה אחת לפחות בכל יום, כגון כוס חלב, כוס יוגורט או פרוסת גבינה.
 5. חטיפים בריאים: בין הארוחות, הציעו חטיפים בריאים כמו פירות חתוכים, מקלות ירקות, או חופן קטן של אגוזים.

הכירו את נובאקיד!

אם נהניתם מהתוכן שלנו ואתם מעוניינים ללמוד עוד, תוכל לקרוא מאמרים נוספים שלנו באתר נובאקיד.

אם אתם רוצה לשפר את ההתפתחות הקוגניטיבית של ילדיכם לא רק בידע תרבותי כללי אלא גם בשפה האנגלית, עזרו לילדיכם ללמוד אנגלית מדוברת וכתובה בהצטיינות באינטרנט – מהבית ומכל מקום אחר.

היכנסו ל: בית ספר ללימוד אנגלית לילדים של נובאקיד והירשמו לאחד הקורסים ללימוד אנגלית אונליין לילדים.

רשמו את ילדיכם לאחד משיעורי אנגלית לילדים וצרו קשר עם אחד מאנשי הצוות שלנו עוד היום!

Rate this post

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם
בחר שפה
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
אנו משתמשים בעוגיות בכדי שיהיה לכם נוח יותר להשתמש באתר שלנו. על ידי שימוש באתר הינך מסכימ/ה לשמור קבצי עוגיות בדפדפן.