Scrolltop arrow icon
Left arrow icon כל הקטגוריות
Close icon
חדשות
לימודי אנגלית
נובאקיד להורים
IL
IL flag icon
Mobile close icon
CTA background
הזמינו את שיעורי האנגלית הטובים ביותר עבור ילדך
נסו כעת בחינם
שתף
LinkedIn share icon
בעולם הסיפורים האהובים והנצחיים, סיפור תיבת נח עומד כיצירת מופת מתמשכת.
כיצד להסביר לילד
Star icon
28.11.2023
Time icon 7 min
Comment icon 0 הערות

סיפור תיבת נח לילדים – מדריך לכל המשפחה

תוכן העניינים

בעולם הסיפורים האהובים והנצחיים, סיפור תיבת נח עומד כיצירת מופת מתמשכת. הנרטיב שלו שוזר יחד אלמנטים של אומץ, חמלה, אמונה והרפתקה אפית שכבשה את דמיונם של ילדים ומבוגרים במשך דורות. הסיפור הקסום הזה, שמקורו בתנ"ך של העם היהודי, לוקח את הקוראים הצעירים למסע של ישועה, גילוי ותקווה, הכל על רקע מבול אדיר וכלי צף יוצא דופן המכונה תיבת נח. 

סיפור תיבת נח

פעם, בארץ מלאה ביצורים מגוונים ונופים יפים, חי אדם בשם נח. נח נודע באמונתו הבלתי מעורערת באלוהים ובדרכיו הישרות. הוא היה איש צדיק, צנוע וצייתן שמצא חן בעיני הקב"ה.

יום אחד, אלוהים דיבר אל נח, וחשף תוכנית גדולה. הוא שיתף אותו שהעולם התמלא ברשעות ושחיתות, והגיע הזמן להתחלה חדשה. אלוהים הורה לנוח לבנות את תיבת נח, ספינה ענקית שתשמש מקלט למשפחתו של נוח ולבעלי החיים.

תיבת נוח מקבלת צורה:

נח, בתמיכת משפחתו, יצא למשימה המונומנטלית הזו. בעזרת האמונה והחוכמה האלוהית, הוא אסף עצים, יצר כלים, ובנה בקפידה את הספינה על פי המפרט המדויק של אלוהים. תיבת נח הייתה ענקית, עם שלוש קומות ויכולת עצומה להכיל אינספור יצורים.

כינוס החיות:

כשבניית התיבה התקרבה לסיום, אלוהים זימן אסיפה מגוונת של חיות, שתיים מכל סוג – זכר ונקבה, לבוא אל נח. החל מהג'ירפות החינניות ועד לפנדות השובבות, מאריות מלכותיות ועד תוכים צבעוניים, כל מין נענה לקריאה לצאת למסע יוצא הדופן הזה. הם הגיעו בזוגות, כשכל אחד מהם חיפש ביטחון מפני המבול הממשמש ובא.

המבול הגדול:

כשהתיבה הייתה מוכנה, ציווה אלוהים על נח ומשפחתו להיכנס, יחד עם החיות. הם אטמו את הדלת מאחוריהם, וכשהשמים התקדרו, התמלאו בעננים ונפתחו, וגשם ירד על פני הארץ. הגשם ירד ללא הפסקה במשך ארבעים יום וארבעים לילה, והפך את העולם לים אחד גדול, ללא יבשה באופק.

תיבת נח הקדושה צפה על פני המים העולים, שומרת על תושביה רגועים ובטוחים. בתוך תיבת נח מצאו החיות מקלט ונחמה, שכן נח ומשפחתו טיפלו בהן באהבה ובמסירות. זו הייתה תקופה של ניסיונות וסבלנות גדולים, אך יושבי האונייה החזיקו מעמד באמונתם בהבטחת האל.

תיבת נח: הרפתקה מצילת חיים

סיפור תיבת נח אינו רק סיפור הישרדות; זוהי הרפתקה שמדגישה את ערכי החמלה והחסידות. נח ומשפחתו הפגינו חמלה רבה בכך שסיפקו מחסה וטיפול לבעלי החיים, והבטיחו את שלומם במהלך המבול הסוער.

הנרטיב האפי הזה מלמד ילדים את החשיבות של הגנה ושמירה על כל היצורים החיים, ללא קשר לגודלם, צורתם או צבעם. זה מדגיש את האחריות שיש לנו לדאוג לכדור הארץ ולתושביו, מראה שמעשי חסד ואמפתיה יכולים לעשות שינוי עמוק בעולם.

החיות בתיבת נח

אחד ההיבטים הקסומים בסיפור תיבת נח הוא המערך המגוון של בעלי חיים שמצאו מקלט על גבי הכלי הגדול. ילדים נפעמים מהרעיון של אריות וכבשים, פילים ונשרים, המתקיימים בשלום בתחומי האוניה – תיבת נוח.

תיבת נח הופכת לספארי קסום, שבו מתאספים בעלי חיים מכל הסוגים בהרמוניה. הסיפור לא רק מציג לילדים את יופייה של ממלכת החיות אלא גם מעביר את הלקח שכל יצור חי ראוי לטיפול והגנה.

מצעד של זוגות

דמיינו את המחזה של חיות המגיעות בזוגות – זכר ונקבה, כל אחת מחפשת ביטחון ומחסה. זברות הלכו לצד נמרים, וקנגורו קפצו לצד ארנבות. זו הייתה תהלוכה מפוארת של פלאי הטבע, ותמונה זו היא הלוכדת את דמיונם של ילדים ומשרה תחושת פליאה על עולם החי.

תיבת נח: שיעור באמונה וציות

מרכיב מרכזי בסיפור תיבת נח הוא נושא האמונה והציות לאלוהים. האמון הבלתי מעורער של נח בתוכניתו של אלוהים, גם כשהוא מתמודד עם משימה שנראית בלתי ניתנת לפתרון, משמש דוגמה רבת עוצמה.

נח הקשיב להוראות אלוהים בקשב רב וביצע אותן בשקידה. אמונתו בהדרכתו של אלוהים קיימה אותו לאורך הימים והלילות הארוכים של המבול, ובסופו של דבר היא הובילה להצלת כל מי שהיה על סיפונה של האונייה.

הסיפור מקנה לילדים שיעור חשוב על החשיבות של האמונה, מתן אמון ומעקב אחר מטרה נעלה יותר. זה מעודד אותם לאמץ אתגרים באומץ ובנחישות, בידיעה שאמונה יכולה לשאת אותם ולשמור עליהם אפילו בנסיבות המפחידות ביותר.

ככל שאנו מעמיקים בסיפור תיבת נח, אנו חושפים לא רק סיפור הישרדות אלא גם מסר עמוק של חמלה, אמונה ואחריות.

בהמשך המאמר נחקור את הסמליות של תיבת נח, השפעתה המתמשכת בתרבות הפופולרית, והדרכים שבהן הסיפור הנצחי הזה ממשיך למשוך לבבות ומוחות צעירים.

האם את/ה הורה ורוצה לחלוק את החוויה שלך?
פנה אלינו כדי לספר את הסיפור שלך.

הסמליות של תיבת נח

בעוד שסיפור תיבת נח הוא סיפור שובה לב של הישרדות והצלה, הוא נושא גם סמליות עמוקה ומהדהדת בקרב ילדים ומבוגרים כאחד.

להלן כמה אלמנטים סמליים מרכזיים:

 •       התיבה כמקום של בטיחות והתחדשות: תיבת נח מייצגת מקום של מפלט והתחדשות. בדיוק כפי שהאונייה הגנה על יושביה ממי השיטפונות ההרסניים, היא מסמלת את הרעיון שיש מקלטים בטוחים והזדמנויות להתחלות חדשות בעתות משבר.
 •       הקשת כהבטחה: לאחר ששכך המבול, אלוהים שלח קשת בענן כאות להבטחתו לא להציף שוב את כדור הארץ. קשת זו מסמלת תקווה, הבטחה, ואת היופי שיכול להופיע לאחר הסערה. זה מלמד ילדים שגם בזמנים האפלים ביותר, יש פוטנציאל לאור ושיקום.
 •       בעלי החיים כמייצגי הגיוון שבעולם: התכנסותם של בעלי החיים מכל פינות כדור הארץ בתיבת נח ממחישה את חשיבות הגיוון והקישוריות של כל היצורים החיים. הילדים לומדים שלכל מין יש תפקיד במערכת האקולוגית של העולם, ולכל אחד מהם יש ערך.
 •       היונה כשליח של שלום: בסיפור, נח שולח יונה למצוא אדמה יבשה, וכשהיא חוזרת עם ענף זית זה מסמל את סוף המבול. בעקבות הסיפור על תיבת נח היונה הפכה לסמל לשלום ופיוס, המלמדת ילדים על החשיבות של חיפוש שלום והרמוניה בעולם.
 •       הברית בין אלוהים לאנושות: הברית של אלוהים עם נח, המסומלת על ידי הקשת בענן, מעבירה את הרעיון של הבטחות והתחייבויות. הילדים יכולים לקבל את התפיסה שהבטחות חשובות ויש לכבד אותן, תוך טיפוח תחושת אחריות.

תיבת נח בתרבות פופולרית

סיפור תיבת נח הותיר חותם בל יימחה על התרבות הפופולרית, והעניק השראה לאינספור ספרים, סרטים, קריקטורות ועיבודים.

מוסר ההשכל המתמשך שלו ממשיך לרתק את הקהל הצעיר. הנה כמה דוגמאות בולטות:

 •       ספרי ילדים: ספרי ילדים רבים מספרים את סיפור תיבת נח בדרכים מרתקות ונגישות. ספרים אלה כוללים לעתים קרובות איורים מרהיבים המביאים את החיות ואת תיבת נוח לחיים.
 •       סרטי אנימציה: עיבודי אנימציה לתיבת נח משמחים צופים צעירים במשך שנים. סרטים אלה משלבים בידור עם שיעורי מוסר, מה שהופך אותם למשאב רב ערך עבור הורים ומחנכים.
 •       שיעורי חינוך וחברה: בבתי ספר רבים ובתוכניות של חינוך דתי משתמשים בסיפור תיבת נח כדי ללמד ילדים על אמונה, ציות ואהבת אלוהים. שיעורים אלה כוללים לעתים קרובות פעילויות מעשית ומלאכה.
 •       צעצועים ומשחקים: צעצועים, פאזלים ומשחקים בנושא תיבת נוח מאפשרים לילדים לשחזר את הסיפור ולעסוק במשחק דמיון. פריטים אלה משמשים דרך מהנה לילדים לחקור את הנרטיב הלאה.

הפיתוי המתמשך של תיבת נח

מה הופך את הסיפור על תיבת נח למושך כל כך לילדים? ישנם מספר גורמים:

 •       קסם בעלי חיים: ילדים סקרנים באופן טבעי לגבי בעלי חיים, ותיבת נח היא כמו גן חיות צף מלא במערך מגוון של יצורים. הסיפור מאפשר לילדים לחקור את ממלכת החיות בצורה שובת לב.
 •       הרפתקאות ותגלית: הרעיון לצאת להרפתקה גדולה על ספינה ענקית מושך את תחושת הפליאה וההתרגשות של הילד. תיבת נח הופכת לכלי של חקר וגילוי.
 •       שיעורים במוסר: הסיפור מקנה שיעורים מוסריים חשובים על ציות, אמונה, חמלה ואחריות. ילדים יכולים להתייחס לדילמות העומדות בפני נח ומשפחתו ולצייר הקבלות לחייהם.
 •       עושר חזותי: הדמיון החי של תיבת נח, החיות והקשת יוצר נרטיב עשיר מבחינה ויזואלית שמעסיק את דמיונם של ילדים. הסיפור מתעורר לחיים באמצעות איורים ועיבודים צבעוניים.

לסיכום

סיפור תיבת נח הוא אוצר נצחי שממשיך לעורר השראה ולרתק ילדים ברחבי העולם. הוא מציע לא רק סיפור מרגש על הישרדות, אלא גם שיעורים עמוקים על אמונה, חמלה, גיוון והבטחה להתחדשות.

כאשר אנו חולקים את סיפור תיבת נח עם הצעירים בחיינו, אנו פותחים את הדלת לעולם של פלא, דמיון וחקירה מוסרית. זה מזכיר לילדים שגם מול אתגרים יש תקווה, ובאמצעות מעשי חסד ואחריות הם יכולים לעשות שינוי חיובי בעולם.

אז, בואו נמשיך לאמץ את הסיפור הנצחי הזה ואת הלקחים שהוא מקנה, לטפח תחושת יראה והבנה בלבבות הדור הבא. בדיוק כפי שתיבת נח שטה במים, תנו לסיפור של תיבת נח להפליג בזמן, לשאת את המסר שלו של תקווה, חמלה ואמונה לדורות חדשים של מאזינים נלהבים.

הכירו את נובאקיד!

אם נהניתם מהתוכן שלנו ואתם מעוניינים ללמוד עוד, תוכל לקרוא מאמרים נוספים שלנו באתר נובאקיד.

אם אתם רוצה לשפר את ההתפתחות הקוגניטיבית של ילדיכם לא רק בידע תרבותי כללי אלא גם בשפה האנגלית, עזרו לילדיכם ללמוד אנגלית מדוברת וכתובה בהצטיינות באינטרנט – מהבית ומכל מקום אחר. היכנסו ל: בית ספר ללימוד אנגלית לילדים של נובאקיד והירשמו לאחד הקורסים ללימוד אנגלית אונליין לילדים.

רשמו את ילדיכם לאחד משיעורי אנגלית לילדים וצרו קשר עם אחד מאנשי הצוות שלנו עוד היום!

Rate this post

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם
כיצד להסביר לילד
בחר שפה
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
אנו משתמשים בעוגיות בכדי שיהיה לכם נוח יותר להשתמש באתר שלנו. על ידי שימוש באתר הינך מסכימ/ה לשמור קבצי עוגיות בדפדפן.