Scrolltop arrow icon
Left arrow icon All categories
Close icon
חדשות
לימודי אנגלית
נובאקיד להורים
IL
IL flag icon
Mobile close icon
Greșeli gramaticale frecvente: Profesorul ne spune cum le putem evita
CTA background
הזמינו את שיעורי האנגלית הטובים ביותר עבור ילדך
נסו כעת בחינם
Share
LinkedIn share icon
11.09.2023
Time icon 8 min

מה זה Present perfect tense?

Table of contents

השפה האנגלית מציעה לנו מגוון רחב של זמנים לביטוי פעולות ומצבים שונים. אחד מהם, שמציע תפקיד ייחודי ומורכב במערך הדקדוק, הוא Present Perfect. זהו זמן המורכב משני רכיבים המשמשים להעברת רעיונות ממשפט אחד למשפט אחר בצורה מדויקת. במאמר זה, נשקול את Present perfect במובן היסטורי ותיאורטי ונבין כיצד הוא נמצא בשימוש היום-יומי.

Present perfect מראה על פעולה או מצב שחלו בעבר, ומשפיעים על זמן הווה, אך איננו יודעים מתי התרחשו בעבר. בשפה העברית, Present perfect יכול להתרגם כ-"כבר", "כדי", "לפני כן", "מאז", "במשך זמן מה" וכדומה. ובאנגלית: Already

למשל, בדקנו את המשפט הבא: "I have already finished my homework" (כבר סיימתי את שיעורי הבית שלי). המשפט מראה על פעולת סיום שהתרחשה בעבר, אך קשורה למצב הנוכחי.

הווה, הרכיב השני של Present perfect, מורכב משני אלמנטים: פועל עזר ("have" או "has") ופעולה בצורת הפועל השני. לדוגמה: "She has visited London several times" (היא ביקרה את לונדון מספר פעמים). האלמנט "have" או "has" מציין על המשך הפעולה ופועל השני ("visited") מציין את סיומה.

שימושי Present perfect הם רבים ומגוונים. הנה כמה מהשימושים הנפוצים:

מערך זמן המתרחש עד ההווה: Present perfect משמש להצגת פעולות או מצבים שהחלו להתרחש בעבר ונמשכים עד ההווה. לדוגמה: "I have lived in this city for five years" (אני גר בעיר הזו כבר חמש שנים).

סיומים המשפיעים על זמן הווה: Present perfect משמש להצגת פעולות או מצבים שהושלמו בעבר, אך הינם בעלי  השפעה על המצב הנוכחי. למשל: "She has read the book, so she knows what it's about" (היא קראה את הספר, ולכן היא יודעת על מה הוא).

מגמות חיים או ידע עד הווה: Present perfect משמש להציג מגמות חיים או התנסויות שיש להן השפעה על ההווה. לדוגמה: "He has studied medicine, so he can help in emergencies" (הוא למד רפואה, ולכן הוא יכול לעזור במצבי חירום).

פעולות שנעשו פעמים רבות בעבר: Present perfect משמש להציג פעולות שביצענו פעמים רבות בעבר יכולת להימשך גם בעתיד. לדוגמה: "I have traveled to Europe three times" (נסעתי לאירופה שלוש פעמים).

 Present Perfect הוא כלי עשיר ומורכב במערכת הדקדוק. הוא משמש לשילוב פעולות שהתרחשו בעבר ויש להם השפעה על ההווה, וכך מסייע בהעברת המסר המדויק והמלא. בשימוש נכון ומתוך הבנה של המסגרת הזמנית, ניתן להשתמש בו לתקשורת ברורה ומדויקת.

פעולות שהשפעתן נמשכת עד ההווה: Present perfect גם משמש להציג פעולות שהשפעתן ממשיכה ומורגשת גם בזמן ההווה. למשל: "I have been studying English for years" (אני לומד אנגלית כבר שנים רבות).

פעולות אחרונות שברצוננו להציג בהווה: Present perfect יכול להציג פעולות אחרונות שהשלימו את עצמן בעבר והשלימו עד ההווה. לדוגמה: "I have just finished watching a movie" (אני רק סיימתי לצפות בסרט).

בבניית Present perfect נדרשת הבנה טובה של פועלי העזר הנכונים (have/has) ושימוש נכון בפעולה בצורת הפועל השני (Past Participle). כמו כן, חשוב להבין את הקשר בין הפעולה השנייה וההשפעה שלה על ההווה.

Present Perfect Tense- אירוע שהתחיל בעבר משפיע על ההווה
He has broken his arm.
We have arrived to Greece.
She has forgotten her keys.
We have seen this play.

נסקור כמה דוגמאות נוספות

 • .She has never been to Japan (היא לעולם לא הייתה ביפן)
 • .They have lived in this town since 2005 (הם גרים בעיר הזו מאז 2005)
 • .I have read that book three times (קראתי את הספר ההוא שלוש פעמים)
 • ?Have you ever tried sushi (האם ניסית אי פעם סושי?)
 • .We have already visited that museum (כבר ביקרנו במוזיאון ההוא)
 • .She has been studying for her exams all week (היא למדה למבחנים שלה כל השבוע)
 • .He has just finished his work (הוא סיים עכשיו את העבודה שלו)

לא פחות חשוב להבין גם שאלות, משפטים שליליים, וזמני עתיד. 

 • .They have traveled around the world (הם טסים ברחבי העולם)
 • ?Have you seen that movie before (ראית את הסרט ההוא בעבר?)
 • .She has studied French for two years (היא למדה צרפתית שנתיים)
 • .I have never tasted sushi (אני לעולם לא טעמתי סושי)
 • .He has already eaten dinner (הוא כבר אכל ארוחת ערב)
 • ?Have they finished their project yet (הם כבר סיימו את הפרויקט שלהם?)
 • .She has been to Paris twice this year (היא הייתה בפריז פעמיים השנה)
 • .I have lost my keys (איבדתי את המפתחות שלי)
 • ?Has he ever been skydiving (האם הוא קפץ פעם אחת בצניחה חופשית?)

Present perfect משמש להעברת מסרים בצורה מדוייקת. על פי הקשר והשימוש, ניתן להשתמש בו לתיאור אירועים מהעבר שיש להם השפעה על ההווה, להדגיש את המשך פעולה מהעבר ועד ההווה, ולהציג פעולות שהשלימו את עצמן שיש להן השפעה על ההווה. בשימוש תקין ובהבנה טובה של הקשר, ניתן להשתמש בו ליצירת שפה חלקה וברורה.

האם את/ה הורה ורוצה לחלוק את החוויה שלך?
פנה אלינו כדי לספר את הסיפור שלך.

מבדק: שימוש ב-Present Perfect

I ___________ (visit) London several times.
She ___________ (not eat) lunch yet.
We ___________ (live) in this city since 2010.
They ___________ (just arrive) at the airport.
He ___________ (finish) his homework already.
My parents ___________ (not see) that movie before.
She ___________ (work) at the company for three years.
We ___________ (never try) Japanese food.
The team ___________ (win) many championships over the years.
He ___________ (travel) to Europe twice so far.
בדקו את התשובות
סקירת התשובות

Present perfect הוא אחד מבין הזמנים הדקדוקיים המרכזיים אשר מאפשר לנו לבטא פעולות ומצבים שהתרחשו בעבר וממשיכים להשפיע על המצב הנוכחי. למרות תפקידו המרכזי בדקדוק, Present perfect אינו נכח בשפות רבות אחרות ולכן כדאי לנו להבין את ההיסטוריה שלו.

מוצאו של Present perfect התחיל במאה ה־15, בתקופת האנגליש הקדונסיאנסית (Early Modern English). במהלך תקופה זו, השתנה הדקדוק באנגלית בצורה משמעותית, השפיעו עליו מגמות תרבותיות, חברתיות ולשוניות. Present perfect נוצר משילוב של פועל עזר ("have" או "has") ופועל ראשי בצורת הפועל השני (Past Participle), המדגיש פעולה שהשלימה את עצמה בעבר, בזמן לא ידוע, ובעלת השפעה על ההווה. השילוב של שני הרכיבים נבע מהתפתחויות הנוגעות לשימוש בדקדוק השפה האנגלית, בעיקר כדי לבטא פעולות שהשלימו את עצמן אך עדיין קשורות למציאות הנוכחית.

מעוניינים כי ילדיכם ילמדו אנגלית ברמה גבוהה? נובקיד מציעה קורסים מעניינים ללימוד אנגלית אונליין לילדים וקורסים ללימוד אנגלית מאפס.  צרו קשר והתחילו לדבר אנגלית היום!

Rate this post

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You might also like
Choose a language
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
אנו משתמשים בעוגיות בכדי שיהיה לכם נוח יותר להשתמש באתר שלנו. על ידי שימוש באתר הינך מסכימ/ה לשמור קבצי עוגיות בדפדפן.