Scrolltop arrow icon
Left arrow icon כל הקטגוריות
Close icon
חדשות
לימודי אנגלית
נובאקיד להורים
IL
IL flag icon
Mobile close icon
CTA background
הזמינו את שיעורי האנגלית הטובים ביותר עבור ילדך
נסו כעת בחינם
שתף
LinkedIn share icon
הרפתקאות גיל 6: מדריך להורים לילדים בני 6
נובאקיד להורים
Star icon
18.04.2024
Time icon 7 min
Comment icon 0 הערות

הרפתקאות גיל 6: מדריך להורים לילדים בני 6

תוכן העניינים

להיות בגיל שש זה עידן קסום, הכולל מערבולת של אנרגיה חסרת גבולות, סקרנות ותחושת עצמאות מתפתחת. ילדים בגיל זה הם כמו חוקרים היוצאים להרפתקה חדשה ומרגשת, להוטים ללמוד, לשחק ולהבין את העולם הסובב אותם.

כהורים, אנחנו יכולים לקבל מושב בשורה הראשונה לצפייה במסע המדהים הזה, המלא ברגעים מחממי לב וגם באתגרים בלתי נמנעים.

מאמר זה נועד לשמש כמצפן המהימן שלכם, לספק הדרכה ותמיכה בזמן שאתם מנווטים בעולם המרגש (ולפעמים מבולגן!) של גידול ילדים בריאים, שמחים ומשתלבים היטב בין חבריהם.

העולם המופלא של גיל שש

גיל 6 מסמן קפיצת מדרגה התפתחותית משמעותית. הילדים עוברים מההתמקדות בעצמם בגן להבנה יותר מדויקת של אינטראקציות חברתיות ורגשות של אחרים. המשחק שלהם הופך למורכב יותר, משלב סיפורים, חוקים ושיתופי פעולה. בגיל זה הם להוטים יותר ללמוד מיומנויות חדשות, ולספוג מידע חדש מכל עבר.

מבחינה פיזית, הילדים נעשים יותר מתואמים, שולטים בפעילויות גופניות חדשות ומשכללים את המיומנויות המוטוריות שלהם.

הבנת הצד החברתי של בני השש

העולם החברתי הופך יותר ויותר חשוב בגיל שש. החברויות פורחות, לרוב באמצעות משחקים ופעילויות משותפים. בעוד שבנים ובנות עשויים להימשך לעבר סגנונות משחק שונים במקצת (בנים עוסקים לעתים קרובות יותר במשחק גס, בעוד שבנות עשויות להעדיף משחקי שיתוף פעולה), שני המינים נהנים מהתן-וקח של האינטראקציה החברתית.

טיפוח חברויות

להלן כמה טיפים חשובים לטיפוח חברויות של ילדיכם בני השש עם בני גילם:

 1. ארגנו מפגשי משחק עם חברים לכיתה או ילדי השכונה כדי לספק הזדמנויות לאינטראקציה חברתית.
 2. אמצו עבודת צוות. עודדו משחקים ופעילויות שיתופיות הדורשות מהילדים לעבוד יחד לקראת מטרה משותפת.
 3. למדו את ילדיכם מהי אמפתיה. עזרו להם להבין את רגשותיהם של אחרים על ידי דיון בתרחישים ומשחקי תפקידים ברגשות שונים.
 4. הראו לילדכם כיצד לתקשר ביעילות על ידי הקשבה פעילה ופתרון קונפליקטים בשלווה.

ניווט ברכבת ההרים הרגשית

הרגשות עולים בגיל שש. החל מתסכול כשדברים לא מסתדרים, כעס על עוולות, עצב על אובדן או אכזבה הם כולם חלקים נורמליים של התפתחות, אך יכולים להוביל גם להתפרצויות והתקפי זעם.

המפתח הוא לעזור לילדכם להבין ולנהל את הרגשות הללו בצורה בריאה.

להלן כמה טיפים חשובים להתמודדות עם הרגשות המתפרצים והתקפי הזעם של ילדיכם:

 1. אמתו את הרגשות שלהם. הכירו ברגשות שלהם עם משפטים כמו "אני רואה שאתה מרגיש מתוסכל" או "זה בסדר להרגיש עצוב".
 2. הציעו אסטרטגיות להרגעה. תרגילי נשימה עמוקה, ספירה עד עשר או הפסקה קצרה בחדר יכולים לעזור להם להחזיר את השליטה על עצמם.
 3. למדו את ילדיכם מיומנויות פתרון בעיות, ועזרו להם לחשוב על פתרונות לבעיה שגורמת לתסכול שלהם.

בניית אינטליגנציה רגשית

ככל שילדכם מתקרב לגן או לכיתה א', ההתמקדות בהתפתחות הקוגניטיבית שלו הופכת לחשובה יותר ויותר. זה לא חייב להיות תהליך נוקשה ומובנה. המפתח הוא לטפח את הסקרנות הטבעית שלהם וליצור אהבה ללמידה באמצעות פעילויות מרתקות.

 1. קראו ספרים על רגשות: ספרי ילדים החוקרים רגשות שונים יכולים להיות התחלה נהדרת לשיחה.
 2. תייגו רגשות יחד: דברו על הרגשות שאתם רואים אצל אחרים, כמו דמויות בספר או אנשים שאתם פוגשים.
 3. ספקו מרחב בטוח לביטוי: עודדו את ילדכם לדבר על רגשותיו בפתיחות וללא שיפוטיות.

זכרו, אלו רק הצעדים הראשונים במסע המדהים הזה. בהמשך המאמר, נתעמק בעולם המרגש של ההתפתחות הקוגניטיבית, נחקור טיפים לטיפוח אהבה ללמידה, ונדון באסטרטגיות לקידום התפתחות גופנית בריאה וטכניקות משמעת חיוביות.

האם את/ה הורה ורוצה לחלוק את החוויה שלך?
פנה אלינו כדי לספר את הסיפור שלך.

הכנה לכניסה לבית הספר

בתי ספר רבים מעריכים את ההכנה המוקדמת באמצעות תצפיות לא רשמיות ופעילויות המתאימות לגיל. הנה כמה דברים שכל אחד יכול לעשות כדי לתמוך בתהליך זה:

 1. מיומנויות אוריינות מוקדמות: עודדו את אהבת הקריאה על ידי התרפקות לשעת סיפור, דיון בתמונות ושאילת שאלות פתוחות. תנו לילדכם "לקרוא" עבורכם ספרים מוכרים, לבניית ביטחון עצמי ושטף.
 2. התחלת אימון בכתיבה: ספקו לילדיכם כלי כתיבה מתאימים לגיל כמו עפרונות צבעוניים, טושים וניירות עודדו אותם לכתוב מכתבים, לצייר תמונות עם כיתובים או ליצור סיפורים.
 3. שלבו ספירה ופעולות חשבון בפעילויות היומיומיות – ספירת מדרגות בטיול או חתיכות פרי במכולת. שחקו משחקי לוח הכוללים ספירה ומושגים מתמטיים פשוטים.
 4. פיתוח ניצוצות של סקרנות: עודדו חקירה ושאלו שאלות פתוחות כמו "למה אתה חושב שזה קורה?" או "מה תרצה לברר?".
 5. אמצו תהליכי למידה באמצעות משחק: אבני בניין, חידות וניסויים מדעיים יכולים כולם לעורר סקרנות ולפתח כישורי פתרון בעיות.
 6. מדיה חינוכית אופציונלית: ישנן לא מעט אפליקציות ואתרי אינטרנט חינוכיים המיועדים לילדים בני 6 שיכולים להשלים את הלמידה בצורה מהנה ובדרך אינטראקטיבית.

גידול ילדים חזקים פיזית ונפשית

להתפתחות הגופנית תפקיד מכריע ברווחה הכללית בגיל שש. הנה כמה שיטות לעודד הרגלים בריאים:

 •       קבעו זמני משחק יומי: ודאו שלילדכם יש מספיק זמן למשחק לא מובנה בחוץ או בפנים. עודדו פעילויות כמו ריצה, קפיצה, טיפוס ומשחקי תגים.
 •       ספורט קבוצתי: שקלו לרשום את ילדכם לחוג ספורט קבוצתי כמו כדורגל או כדורסל כדי לקדם עבודת צוות והתפתחות גופנית.
 •       הגבלת זמן מסך: האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים ממליצה להגביל את זמן המסך לילדים מתחת לגיל 5 עד שעה ביום. זה חל על טלוויזיה, טאבלטים וטלפונים.

אספקת מזון להרפתקנים הצעירים

התמקדו בתזונה מאוזנת הכוללת שפע של פירות, ירקות, דגנים מלאים וחלבון רזה. השתמשו בצלחות וקערות קטנות יותר כדי להבטיח גודל מנות מתאים לקבוצת הגיל שלהם, ועודדו את ילדכם לשתות הרבה מים במהלך היום כדי להישאר רוויים, במיוחד במהלך משחקים פעילים.

חלומות מתוקים לצמיחה

קבעו שגרת שינה עקבית הכוללת פעילויות מרגיעות כמו אמבטיה, קריאת סיפור או האזנה למוזיקה מרגיעה. בנוף מומלץ לוודא שהחדר שלהם חשוך, שקט וקריר לשינה מיטבית.

הגבילו את זמן המסך לפני השינה. האור הכחול הנפלט מהמכשירים האלקטרוניים עלול לשבש את דפוסי השינה. הימנעו ממסכים לפחות שעה לפני השינה.

טכניקות למשמעת חיובית

משמעת בגיל שש עוסקת בהגדרת ציפיות ברורות והנחיית הילד לקראת התנהגות חיובית. הנה כמה אסטרטגיות יעילות לדוגמה להקניית משמעת בגיל זה:

 •       תנו לילדיכם חיזוק חיובי, שבחו אותם על כך שהם מקיימים את הכללים, משתמשים במילים טובות או עוזרים בבית.
 •       אפשרו להשלכות טבעיות לשחק תפקיד כשאפשר. לדוגמה, אם הם ישכחו את המעיל שלהם ביום קר, הם ירגישו קצת קרירים, וזה ילמד אותם את החשיבות של לזכור את החפצים שלהם.
 •       הגדירו ציפיות ברורות וקבעו כללים ברורים ועקביים לגבי התנהגות, זמן מסך, שעת שינה ומטלות.

זכרו, המטרה היא לגדל ילד שמרגיש אהוב, ונתמך לעשות בחירות טובות. תקשורת פתוחה, חיזוק חיובי והצבת ציפיות ברורות הם מרכיבי מפתח להצלחה.

6 שאלות נפוצות עבור הורים לילדים בני 6

 1.    נראה שלילד שלי יש רגשות של גדולים – האם זה נורמלי?

בהחלט! ילדים בני שש חווים זינוק רגשי משמעותי. הם מפתחים הבנה טובה יותר של רגשות, אך עשויים להיאבק ולהתקשות לבטא אותם ביעילות. תסכול, כעס, עצב ואפילו קנאה הם כולם חלקים נורמליים של התפתחות. המפתח הוא לעזור לילדך לזהות ולנהל את הרגשות הללו בצורה בריאה.

 1.     איך אני יכול לעזור לילד שלי להתיידד עם אחרים?

מפגשי משחק הם דרך מצוינת לספק הזדמנויות לאינטראקציה חברתית! ארגן פגישות משחק עם חברים לכיתה או ילדי השכונה. עודד את ילדך לשחק משחקים ופעילויות שיתופיות הדורשות עבודת צוות. עזור לילדך להבין מהי אמפתיה על ידי דיון בתרחישים ומשחקי תפקידים ברגשות שונים. והכי חשוב, הדגם תקשורת בריאה על ידי הקשבה אקטיבית ופתרון קונפליקטים בשלווה.

 1.     הילד שלי מתחיל להיתקל בקשיים בקריאה ובכתיבה – האם עלי לדאוג?

לא בהכרח. כל ילד לומד בקצב שלו. עם זאת, אתה יכול לתמוך בכישורי האוריינות המוקדמים שלו על ידי קריאת סיפור ביחד, דיון בתמונות ושאילת שאלות פתוחות. תן לילדך "לקרוא" עבורך ספרים מוכרים, לבניית ביטחון עצמי ושטף. ספק לו כלי כתיבה מתאימים לגיל כמו עפרונות צבעוניים ודפים ועודד אותו לכתוב מכתבים, לצייר תמונות עם כיתובים או ליצור סיפורים.

 1.     כמה זמן מסך מתאים לילדים בני 6?

האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים ממליצה להגביל את זמן המסך לילדים מתחת לגיל 5 עד שעה ביום. זה חל על טלוויזיה, טאבלטים וטלפונים. התמקדו במשחק לא מובנה בחוץ או בפנים, ועודדו פעילויות כמו ריצה, קפיצה וטיפוס.

 1.     מהם הרגלי אכילה בריאים לילדים בני 6?

התמקדו בתזונה מאוזנת הכוללת שפע של פירות, ירקות, דגנים מלאים וחלבון רזה. השתמשו בצלחות וקערות קטנות יותר כדי להבטיח גודל מנות מתאים לקבוצת הגיל שלהם. עודדו את ילדכם לשתות הרבה מים במהלך היום, במיוחד במהלך משחק פעיל.

 1.     כיצד אוכל להטיל משמעת ביעילות בבן ה-6 שלי?

משמעת בגיל שש עוסקת בהגדרת ציפיות ברורות והנחיית ילדכם להתנהגות חיובית. חיזוק חיובי הוא המפתח! שבחו אותם על כך שהם מקיימים את הכללים, משתמשים במילים טובות או עוזרים בבית. אפשרו להשלכות טבעיות לשחק תפקיד כשאפשר. והכי חשוב, קבעו כללים ברורים ועקביים לגבי התנהגות, זמן מסך, שעת שינה ומטלות.

לסיכום

לגדל ילדים בני 6 זו הרפתקה מדהימה, מלאה בצחוק, למידה ואתגרים בלתי נמנעים.

על ידי הבנת הצרכים ההתפתחותיים שלהם, טיפוח אהבה ללמידה ומתן להם סביבה בטוחה ואוהבת, אתם יכולים לצייד אותם בכלים שהם צריכים כדי לשגשג.

זכרו, אתם לא לבד במסע הזה. ישנם אינספור משאבים זמינים באינטרנט ובקהילה כדי לתמוך בכם בתהליך. אמצו את ההנאות, נווטו את האתגרים ותיהנו מהזמן היקר הזה כשאתם צופים בילדיכם פורחים וגדלים.

הכירו את נובאקיד!

אם נהניתם מהתוכן שלנו ואתם מעוניינים ללמוד עוד, תוכלו לקרוא מאמרים נוספים שלנו באתר נובאקיד.

אם אתם רוצים לשפר את ההתפתחות הקוגניטיבית של ילדיכם לא רק בידע תרבותי כללי אלא גם בשפה האנגלית, עזרו לילדיכם ללמוד אנגלית מדוברת וכתובה בהצטיינות באינטרנט – מהבית ומכל מקום אחר.

היכנסו ל: בית ספר ללימוד אנגלית לילדים של NovaKid והירשמו לאחד הקורסים ללימוד אנגלית אונליין לילדים.

רשמו את ילדיכם לאחד משיעורי אנגלית לילדים וצרו קשר עם אחד מאנשי הצוות שלנו עוד היום!

Rate this post

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם
כיצד ללמד אנגלית ללומדים הצעירים
משחקים ופעילויות עם הילד
משחקים ופעילויות עם הילד
בחר שפה
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
אנו משתמשים בעוגיות בכדי שיהיה לכם נוח יותר להשתמש באתר שלנו. על ידי שימוש באתר הינך מסכימ/ה לשמור קבצי עוגיות בדפדפן.