Scrolltop arrow icon
Left arrow icon כל הקטגוריות
Close icon
חדשות
לימודי אנגלית
נובאקיד להורים
IL
IL flag icon
Mobile close icon
CTA background
הזמינו את שיעורי האנגלית הטובים ביותר עבור ילדך
נסו כעת בחינם
שתף
LinkedIn share icon
מה משמעות השבת עבור העם היהודי, איך מעשה הדלקת נרות השבת הפך לסמל מתמשך של רוחניות, שלום ואחדות.
כיצד להסביר לילד
Star icon
31.10.2023
Time icon 8 min
Comment icon 0 הערות

למה מדליקים נרות שבת? היסטוריה, משמעות ומסורת

תוכן העניינים

במסורת היהודית, קיים יום מיוחד שעומד בפני עצמו, יום שהפך והתקדש במשך אלפי שנים – יום השבת. מיום שישי בערב בשקיעה ועד מוצאי שבת, משקי בית יהודיים ברחבי העולם מתעוררים לחיים של הליכה לבית הכנסת, מפגשים משפחתיים חמימים, ארוחות חגיגיות והזוהר העדין של נרות השבת. יום קדוש זה, יום מנוחה לדורות, מוצא את הסמליות והמשמעות שלו נטועים במסורת הדלקת נרות שבת.

במאמר זה נתעמק בלבו של הטקס היהודי העתיק הזה – הדלקת נרות בערב שבת, נגלה את הסיבות מדוע אנו מדליקים נרות שבת, וכיצד מעשה זוהר זה הפך לסמל מתמשך של רוחניות, שלום ואחדות.

שבת: יום המנוחה

כדי להבין את טקס הדלקת נרות השבת, יש להכיר תחילה את תפקידה המרכזי של השבת עצמה בחיים היהודיים. השבת היא יום ממקור אלוהי, יום המיועד למנוחה ולהתחדשות, יום שבו הרגיל הופך ליוצא דופן. זהו יום של התחדשות רוחנית, יום שבו הנשמה היהודית ניזונה.

משמעות השבת נובעת משורשיה בתנ"ך, עוד בתחילתו של סיפור הבריאה בספר בראשית. כתוב "ויברך ה' את היום השביעי ויקדש אותו כי בו שבת מכל מלאכתו אשר ברא אלהים לעשות" (בראשית ב, ג). מרגע המנוחה האלוקית הזו שואבת המסורת היהודית את קדושת יום השבתון הזה. זהו יום שבו כל העם היהודי מפסיקים כל עבודה לחלוטין ונחים, כשיקוף של מעשה הבריאה האלוהי, ומאפשרים חיבור עמוק עם אלוהים במנהגים מהמסורת היהודית ובתפילות בבית הכנסת.

הטקס והתפילה הדלקת נרות שבת

אחד הטקסים האיקוניים והאהובים ביותר של השבת הוא הדלקת נרות. כשהשמש מתחילה לשקוע באופק ביום שישי בערב, משקי בית יהודיים ברחבי העולם מתכוננים לקבל את פני השבת על ידי הארת החושך באור הרך והמלבלב של הנרות. אך מדוע אנו מדליקים נרות שבת, ומהי משמעותו של מנהג קדום זה?

מקורות היסטוריים

כדי להבין את מסורת הדלקת נרות שבת, עלינו להתעמק במקורותיה ההיסטוריים. הדלקת נרות לקבלת השבת מקורה בתלמוד, הטקסט המרכזי של היהדות הרבנית. חכמי התלמוד הכירו בחשיבות ההגברה של חווית השבת והנהיגו נוהג של הדלקת נרות כדי להוסיף שמחה וחגיגה ליום זה.

בעוד שאת מקורותיו של הנוהג ניתן לייחס לתקופת התלמוד, קיום המצווה בבתי היהודים הפך למנהג נפוץ לאחר מאות שנים. נשים יהודיות, במיוחד, מילאו תפקיד חיוני בשמירה על מסורת זו, ולעתים קרובות נטלו על עצמן את האחריות להדלקת נרות השבת ולהכריז על כניסת היום הקדוש.

סמליות ותכלית

הדלקת נרות שבת ספוגה בסמליות ותכלית. נשאלת השאלה למה מדליקים שני נרות שבת. שני הנרות הדולקים באופן מסורתי מייצגים את המצוות הכפולות לזכור ולשמור את השבת, כפי שנכתב בעשרת הדיברות. שני ההיבטים המהותיים הללו מובלעים במילים העבריות "זכור" (זיכרון) ו"שמור" (התבוננות). על ידי הדלקת שני הנרות, היהודים מקיימים באופן סמלי את שתי המצוות הללו, ומאשרים מחדש את התמסרותם לשבת.

הלהבות המרצדות של הנרות מסמלות גם את ההארה הרוחנית שמכניסה השבת לבית וללב. זה זמן שבו הרגיל מפנה מקום ליוצא דופן, רגע שבו היומיומי הופך לקדוש. הזוהר העדין של הנרות מעלה את רעיון "השבת הייחודית", השמחה וההנאה שהשבת מעניקה לשומריה.

יתר על כן, נרות השבת מייצגים שלום ואחדות בתוך המשפחה. בהרבה משקי בית נוהגים בני משפחה להצטרף יחד לטכס הדלקת הנרות, מה שמטפח את תחושת ה"ביחד" והחיבור הרוחני. נוכחות האור בבית מסמלת את גירוש החושך והגעתו של יום של שלווה ושקט.

הכנה לשבת: טקס הדלקת הנרות

טקס הדלקת נרות שבת הוא טקס בעל מבנה קפדני המתקיים מעט לפני השקיעה ביום שישי בערב. ההכנה למעשה קדוש זה כרוכה במוכנות פיזית ורוחנית.

להלן מדריך שלב אחר שלב לטקס הדלקת נרות שבת:

 •       ארגון המקום: כשהשמש מתחילה לשקוע ביום שישי בערב, מכינים שולחן או אזור מיוחד להדלקת הנרות. הוא מכוסה בדרך כלל בבד לבן, נקי ומעוטר, מה שמוסיף אלמנט של כבוד וכבוד לטקס.
 •       נרות ופמוטים: שני נרות מונחים על השולחן, לעתים קרובות על גבי פמוטים דקורטיביים. השימוש בשני נרות מייצג את המצוות הכפולות של זכירה ושמירת השבת.
 •       ברכות: לפני הדלקת הנרות מברכים שתי ברכות. הברכה הראשונה, המכונה "ברכת הנרות", מבטאת תודה לה' על שציווה אותנו להדליק את נרות השבת. הברכה השנייה, הנקראת "ברכת שהחיינו", היא נאמרת כאשר הנרות מודלקים בפעם הראשונה בתחילת כל חודש יהודי חדש.
 •       הדלקת הנרות: בדרך כלל האישה, אם הבית שמבצעת את הדלקת הנרות, מכסה את עיניה בידיה בזמן הדלקת הנרות. פעולת כיסוי העיניים הזו, המכונה "כיסוי עיניים לברכה", מסמנת שהדלקת הנרות היא לשימוש אישי ולא לכל מטרה מעשית.
 •       תפילה להדלקת נרות שבת: לאחר הדלקת הנרות, נאמרת לעתים קרובות תפילה או הרהור אישי, המביעים הכרת תודה על כניסת השבת וברכות על השבוע החולף.
 •       הפצת האור: לאחר הדלקת הנרות, נהוג לפרוש את הידיים על הלהבות ולהביא אותן לכיוון הפנים. זה נעשה כדי לצייר באור הנרות, המסמל את קליטת ההארה הרוחנית שלהם.

כשהנרות דולקים ומטילים את הזוהר החם והמזמין שלהם, האווירה בבית משתנה. השבוע הרגיל מפנה את מקומו לשלווה וקדושת השבת יוצאת הדופן. הדלקת הנרות אינה רק מעשה פיזי; זה הרגע שבו הקדוש והיום-יומי מתכנסים, מסמנים את המעבר מיום חול ליום מנוחה וחיבור רוחני.

האם את/ה הורה ורוצה לחלוק את החוויה שלך?
פנה אלינו כדי לספר את הסיפור שלך.

נרות השבת: סמל להארה רוחנית

מעבר לתכליתם המעשית של מתן אור, לנרות שבת יש משמעות סמלית עמוקה במסורת היהודית. לאור יש מקום מיוחד בסמליות היהודית, המייצג את הנוכחות האלוהית ואת ההארה הרוחנית. במובנים רבים, פעולת הדלקת נרות שבת מגלמת את המטאפורה של הבאת אור לעולם.

הלהבות הרכות והמהבהבות של הנרות מסמנות את נוכחותה של השכינה האלוהית, ההיבט הנשי האלוהי הקשור לעתים קרובות עם נוכחותו של אלוהים בעולם. כשהנרות דולקים, הם יוצרים אווירה של קדושה ושלווה, מזמינים את הקודש אל הבית. השינוי הזה מורגש, כאשר הסביבה הרגילה נעשית חדורה בתחושה של יוצא דופן.

אומרים שאור נרות השבת מאיר לא רק את המרחב הפיזי אלא גם את הנשמה. זה זמן להתבוננות פנימית ולהתבוננות רוחנית. כשהעולם שבחוץ נמוג לתוך החושך, העולם הפנימי מואר באור של תובנה, חוכמה וחיבור לאלוהי.

חידושים בהדלקת נרות שבת

בעולם של היום, שבו טכנולוגיה ויצירתיות מצטלבות עם מסורת, התעוררה התעניינות מחודשת בטקס הדלקת נרות שבת. חידושים רבים, החל מעיצובי נרות חדשניים ועד לאפליקציות דיגיטליות להדלקת נרות.

 •       עיצובי נרות יצירתיים: אנשים ומשפחות רבים מתענגים בבחירת נרות או מחזיקי פמוטים מעוצבים להפליא המהדהדים את הסגנון האישי שלהם. מעיצובים מלכותיים מורכבים ועד נרות חדורי ריחות המשפרים את אווירת השבת, ההיבטים החזותיים והחושיים של הדלקת נרות קיבלו משמעות חדשה.
 •       נרות ידידותיים לסביבה: בהתאם לתודעה הסביבתית העכשווית, נרות ידידותיים לסביבה הפכו לבחירה פופולרית עבור אלה שרוצים להפחית את "טביעת הרגל הפחמנית" שלהם. נרות אלה עשויים מחומרים ברי קיימא ומשעווה טבעית, המאפשרים לאנשים להתחבר למסורת תוך כיבוד מחויבותם לניהול סביבתי.
 •       אפליקציות להדלקת נרות דיגיטלית: עם הופעת הטכנולוגיה, קיימות כיום אפליקציות להדלקת נרות דיגיטלית לסמארטפונים וטאבלטים. אפליקציות אלה מדמות את החוויה של הדלקת נרות אמיתיים, עם להבות וירטואליות וברכות. הם מספקים דרך נוחה לאנשים שנמצאים בדרכים לבצע את הטקס, גם כאשר הנרות המסורתיים עשויים שלא להיות זמינים.

פרשנויות חדשניות בהדלקת נרות שבת

בעוד שמרכיבי הליבה של טקס הדלקת נרות השבת נשארים קבועים, ישנן פרשנויות עכשוויות שונות המדגישות את היבטיו הרוחניים והאוניברסליים.

 •       מיינדפולנס ונוכחות: בעידן המאופיין בהסחות דעת וקישוריות מתמדת, אנשים רבים משתמשים בפעולת הדלקת נרות שבת כהזדמנות לתשומת לב ונוכחות. זה הופך לרגע לעצור, להתנתק ממסכים ומכשירים, ולהתחבר מחדש עם האני הפנימי והקודש.
 •       צדק חברתי והכלה: קהילות מסוימות הרחיבו את הפרקטיקה המסורתית של הדלקת נרות כך שתכלול התמקדות בצדק חברתי והכלה. הם משלבים נושאים של חמלה ותיקון עולם בטקס הדלקת הנרות, ומשתמשים בו כפלטפורמה להעלאת המודעות לנושאים חברתיים חשובים ולקידום פעולות צדקה.
 •       שילוב בין-דתי: הדלקת נרות שבת הא היא גם הפכה לדרך לטפח דיאלוג בין-דתי ולהכלה. משפחות יהודיות רבות מזמינות חברים או שכנים לא יהודים להצטרף לטקס הדלקת הנרות, ומציעה הזדמנות להבנה וחיבור בין תרבותיים.

שבת, לא רק בבית היהודי

השפעת השבת חורגת גם מעבר לבית היהודי. בתי כנסת, מרכזים קהילתיים יהודיים וארגונים ממלאים תפקיד בלתי נפרד בחגיגת השבת הקהילתית. שירותי שישי בערב, טקסי הדלקת נרות משותפים וארוחות שבת חגיגיות מספקים הזדמנויות לקהילות יהודיות להתכנס ולשמור את השבת כחוויה קולקטיבית.

יתרה מכך, לשבת יש מסר אוניברסלי של מנוחה, הרהור והתחדשות שחורגת מגבולות דתיים. הוא מציע מודל של איך יחידים וקהילות יכולים לתעדף מנוחה וחיבור רוחני בעולם המהיר. התרגול של קביעת זמן ייעודי למנוחה ולהתחדשות מהדהד גם בקרב אנשים בעלי דתות ורקעים שונים, ומשמש לצורך האוניברסלי ברגעי שלווה והרהור.

לסיכום

המסורת והתפילה להדלקת נרות שבת, הנטועה עמוק בהיסטוריה וברוחניות, ממשיכה להיות בעלת משמעות עמוקה בחייהם של יחידים ומשפחות יהודיות ברחבי העולם. כאקט של זיכרון, רוחניות ואחדות, הדלקת נרות שבת משמשת גשר רב עוצמה בין מסורות עתיקות יומין לחיים עכשוויים.

בעולם המאופיין בתנועה מתמדת ורעש אינסופי, הזוהר העדין של נרות השבת נותן תזכורת לערך הנצחי של מנוחה, הרהור וחיבור רוחני. הוא קורא לאנשים לעצור, להתנתק מהעומס של חיי היומיום, ולהיכנס לנווה מדבר קדוש של שלווה. בהדלקת נרות השבת ישנה הדלקה מחדש של הלהבה הנצחית של המסורת היהודית – להבה שממשיכה לעורר, להדריך ולאחד דור אחר דור.

כאשר אנו מאמצים את המסורת של הדלקת נרות שבת, הבה נזכור את מאות שנות המסורת, הרוחניות והסמליות שהם מייצגים. בואו נהיה פתוחים גם לפרשנויות ולווריאציות המתפתחות ללא הרף ומפיחות חיים חדשים בטקס העתיק הזה. בכך אנו מבטיחים שהאור הזוהר של נרות השבת ימשיך להאיר את ליבנו וביתנו, לטפח שלום, חיבור והגשמה רוחנית לדורות הבאים.

רעיון נוסף שיכול להתאים לילדים בכל גיל להעביר את הזמן במהלך השבת, עזרו להם ללמוד אנגלית מדוברת וכתובה בהצטיינות באינטרנט – מהבית ומכל מקום אחר. היכנסו ל: בית ספר ללימוד אנגלית לילדים של נובה קיד והירשמו לאחד הקורסים ללימוד אנגלית אונליין לילדים.

רשמו את ילדכם לאחד משיעורי אנגלית לילדים וצרו קשר עם אחד מאנשי הצוות שלנו עוד היום!

Rate this post

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם
בחר שפה
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
אנו משתמשים בעוגיות בכדי שיהיה לכם נוח יותר להשתמש באתר שלנו. על ידי שימוש באתר הינך מסכימ/ה לשמור קבצי עוגיות בדפדפן.