Scrolltop arrow icon
Left arrow icon כל הקטגוריות
Close icon
חדשות
לימודי אנגלית
נובאקיד להורים
IL
IL flag icon
Mobile close icon
CTA background
הזמינו את שיעורי האנגלית הטובים ביותר עבור ילדך
נסו כעת בחינם
שתף
LinkedIn share icon
בריונות ברשת אצל ילדים: איך ההורים יכולים לעזור?
נובאקיד להורים
Star icon
30.04.2024
Time icon 5 min
Comment icon 0 הערות

בריונות ברשת אצל ילדים: איך ההורים יכולים לעזור?

תוכן העניינים

בעידן הדיגיטלי של היום, הפיכת הטכנולוגיה והאינטרנט ליומיומיים מביאים איתם לילדים אתגרים חדשים, ואחד האתגרים המדאיגים ביותר הוא בריונות ברשת.

בריונות ברשת מתייחסת לשימוש בטכנולוגיות דיגיטליות כגון מדיה חברתית, אפליקציות הודעות ופלטפורמות מקוונות כדי להטריד, להפחיד או לפגוע באחרים. בניגוד לבריונות מסורתית בקרב ילדים ונוער, שעשויה להיות מוגבלת לשטחי בית הספר או למסגרות חברתיות, בריונות ברשת יכולה להתרחש בכל זמן ובכל מקום, מה שהופך אותה לרווחת יותר ולערמומית יותר.

כהורים לילדים, חשוב שנבין את השכיחות וההשפעה של בריונות ברשת על בריאותם הנפשית ורווחתם של ילדינו, כמו גם כיצד לתמוך ולהגן עליהם ביעילות בעולם הדיגיטלי.

מהי בריונות ברשת

בריונות ברשת כוללת מגוון רחב של התנהגויות, כולל הטרדה, הפצת שמועות, התחזות, הדרה ופרסום תגובות, תמונות או סרטונים פוגעים באינטרנט. פעולות אלו עלולות לגרום למצוקה ולפגיעה משמעותית בילדים, שכן הם עשויים להרגיש מבודדים, מושפלים או מאוימים על ידי בני גילם. האנונימיות וטווח ההגעה של האינטרנט לכל מקום יכולים להעצים את ההשפעה של בריונות ברשת, מכיוון שהמבצעים יכולים להסתתר מאחורי המסכים ולהתמקד בקורבנותיהם ללא חשש מהשלכות מיידיות.

ההורים נדרשים להבין את ההבדלים בין בריונות ברשת לבריונות המסורתית. בעוד ששניהם כרוכים בהתנהגות אגרסיבית שנועדה לפגוע באחרים, בריונות ברשת מתרחשת באינטרנט או באמצעות מכשירים דיגיטליים, ומתבצעת לרוב בהודעות טקסט, פוסטים במדיה חברתית, מיילים או פורומים מקוונים. בניגוד לבריונות מסורתית, שרואים אותה והיא משאירה עדויות פיזיות, הבריונות ברשת יכולה להיות דיסקרטית וקשה יותר לזיהוי, מה שמקשה על ההורים להתערב ביעילות.

סימנים והשפעות של בריונות ברשת

יכולת הזיהוי של סימני הבריונות ברשת היא חיונית להורים כדי לזהות מתי ילדיהם עלולים לחוות הטרדה או התעללות באינטרנט. הסימנים הנפוצים לכך שילד עלול להיות קורבן לבריונות ברשת כוללים שינויים פתאומיים בהתנהגות, שינויים במצב הרוח, חוסר רצון להיכנס לאינטרנט או להשתמש במכשיר הטלפון שלו, ירידה בביצועים בלימודים, נסיגה מפעילויות חברתיות וסימנים של חרדה או דיכאון.

השפעות הבריונות ברשת על הילדים יכולות להיות עמוקות ולהימשך לאורך זמן רב, ובכך להשפיע על בריאותם הנפשית, ההערכה העצמית והרווחה הכללית שלהם. ילדים שחווים בריונות ברשת עלולים לפתח רגשות של פחד, בושה או מבוכה, מה שמוביל לרוב לבידוד חברתי ונסיגה מקשרי חברות. הם עשויים גם לחוות תסמינים של חרדה, דיכאון או הערכה עצמית נמוכה, כאשר הם מפנימים את המסרים הפוגעים והמשוב השלילי מחבריהם.

יתרה מזאת, לבריונות ברשת יכולות להיות השלכות חמורות יותר גם על הביצועים הלימודיים וההתפתחות החברתית של הילדים, שכן הם עלולים להתקשות להתרכז בבית הספר, להשתתף בפעילויות מחוץ לבית הספר או ליצור קשרים בריאים עם בני גילם. במקרים חמורים, בריונות ברשת נקשרת לעיתים לרעיונות אובדניים והתנהגויות של פגיעה עצמית, מה שמדגיש את הצורך הדחוף של ההורים והמורים לנקוט בפעולה מיידית כדי לטפל ולמנוע בריונות ברשת.

האם את/ה הורה ורוצה לחלוק את החוויה שלך?
פנה אלינו כדי לספר את הסיפור שלך.

מניעת בריונות ברשת

מניעת בריונות ברשת דורשת גישה רב-גונית שכוללת הורים, מורים, קובעי מדיניות וחברות טכנולוגיה שיפעלו ביחד כדי ליצור סביבה מקוונת בטוחה יותר לילדים. כהורים, ישנם מספר צעדים יזומים שתוכלו לנקוט כדי להפחית את הסיכון לבריונות ברשת ולהגן על ילדיכם מפני הטרדה והתעללות באינטרנט.

בראש ובראשונה, צרו תקשורת פתוחה עם ילדיכם על בטיחות באינטרנט, בריונות ברשת והתנהלות דיגיטלית אחראית. עודדו אותם לשתף אתכם בחוויותיהם ובדאגותיהם, ולהקשיב באופן פעיל ולא שיפוטי למחשבותיהם ולרגשותיהם. למדו אותם על החשיבות של כיבוד אחרים באינטרנט, שימוש בהגדרות הפרטיות כדי לקבוע מי יכול לראות את התוכן שלהם, ודיווח על כל מקרה של בריונות ברשת למבוגרים או לרשויות המוסמכות.

שנית, הגדירו גבולות והנחיות שמתאימים לגיל ולשימוש של ילדיכם באינטרנט, כולל מגבלות על זמן מסך, כללים לגישה למדיה החברתית ולפלטפורמות המקוונות, והדרכה לגבי סוגי התוכן שמתאימים לשיתוף באינטרנט. עקבו מקרוב אחר הפעילויות וההתנהגות המקוונים של ילדיכם, באמצעות תוכנות בקרת הורים או אפליקציות ניטור במידת הצורך כדי לעקוב אחר טביעת הרגל הדיגיטלית שלהם ולהגן עליהם מפני סיכונים וסכנות פוטנציאליות באינטרנט.

שלישית, למדו את ילדיכם לגבי ההשלכות הפוטנציאליות של בריונות ברשת, הן עבור עצמם והן עבור אחרים. עזרו להם להבין את ההשפעה של המילים והפעולות שלהם באינטרנט, ועודדו אותם לחשוב בצורה ביקורתית על התוכן שהם משתפים ועל המסרים שהם שולחים לחבריהם. עודדו אותם להיות נוכחים ולא צופים מהצד, להתערב כשהם עדים לבריונות ברשת ולתמוך בחבריהם שעלולים לחוות הטרדה או התעללות באינטרנט.

על ידי נקיטת צעדים יזומים למניעת בריונות ברשת ויצירת תרבות של חסד וכבוד באינטרנט, ההורים יכולים להגן על ילדיהם מההשפעות המזיקות של הטרדה והתעללות באינטרנט.

תמיכה בילדים שחווים בריונות ברשת

כאשר ילד חווה בריונות ברשת, חשוב שהוריו יספקו לו תמיכה מיידית וסיוע כדי לעזור לו להתמודד עם המצב ביעילות. הנה כמה אסטרטגיות שהורים יכולים להשתמש כדי לתמוך בילדים שחווים בריונות ברשת:

 1. הקשיבו ואמתו: צרו סביבה בטוחה ותומכת שבה ילדיכם מרגישים בנוח לשתף את החוויות והרגשות שלהם. הקשיבו בתשומת לב לדאגותיהם, תקפו את רגשותיהם והבטיחו להם שהם לא לבד. הימנעו מלבטל או לצמצם את החוויות שלהם, והסבירו להם שאתם לוקחים את החששות שלהם ברצינות.
 2. הציעו ביטחון: העניקו ביטחון ונחמה לילדיכם, והדגישו שהם לא אשמים בבריונות ברשת ושזה לא משקף את ערכם או אופיים האמיתי. הזכירו להם את החוזקות, הכישרונות והתכונות החיוביות שלהם, והבטיחו להם שאתם שם כדי לתמוך בהם ולהגן עליהם.
 3. שמירת הוכחות: עודדו את ילדיכם לשמור כל עדות לבריונות ברשת, כגון צילומי מסך של הודעות פוגעות, פוסטים או הערות. תיעוד הראיות יכול לעזור לכם לבנות תיק נגד התוקף ולספק הוכחה לבריונות ברשת לרשויות בית הספר או לרשויות אכיפת החוק במידת הצורך.
 4. חסימה ודיווח: למדו את ילדיכם כיצד לחסום את התוקף ולדווח על הבריונות ברשת בפלטפורמה או באתר המדיה החברתית הרלוונטיים. לרוב פלטפורמות המדיה החברתית יש מנגנונים לדיווח על התנהגות פוגענית והטרדה, וייתכן שתינקט פעולה מיידית להסרת התוכן הפוגעני ולהשעיה או סגירת חשבונו של העבריין.
 5. חפשו תמיכה: עודדו את ילדיכם לבקש תמיכה ממבוגרים מהימנים, כגון הורים, מורים, יועצי בית ספר או אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש. אנשים אלה יכולים לספק הדרכה, משאבים ותמיכה רגשית כדי לעזור לילדכם לנהל את האתגרים של בריונות ברשת ולפתח אסטרטגיות התמודדות לניהול המתח והחרדה.
 6. טיפוח חוסן: עזרו לילדיכם לפתח חוסן וכישורי התמודדות כדי להתמודד עם ההשפעות של בריונות ברשת ולהתגבר על המצוקה. עודדו אותם לעסוק בפעילויות שמקדמות טיפול עצמי ורווחה, כגון פעילות גופנית, תחביבים, עבודות יצירתיות ובילוי עם חברים ובני משפחה תומכים.
 7. תמיכה בשינוי: עבדו עם ילדיכם כדי לתמוך בשינוי בבית הספר או בקהילה שלהם כדי לטפל בבריונות ברשת ולקדם תרבות של אדיבות וכבוד. עודדו אותם להתבטא נגד בריונות ברשת, להעלות את המודעות להשפעתה ולתמוך ביוזמות לחינוך תלמידים, הורים ומחנכים לגבי בטיחות מקוונת ואזרחות דיגיטלית אחראית.

יצירת תרבות של חסד וכבוד

בנוסף לתמיכה בילדים בודדים שחווים בריונות ברשת, ההורים יכולים לנקוט בצעדים יזומים ליצירת תרבות של אדיבות וכבוד הן באינטרנט והן בחיים עצמם. הנה כמה אסטרטגיות שהורים יכולים להשתמש כדי לקדם התנהגות וערכים חיוביים בקרב ילדים:

 1. התנהגות חיובית כמודל לחיקוי: היו מודל לחיקוי חיובי עבור ילדיכם על ידי הפגנת אדיבות, אמפתיה וכבוד באינטראקציות שלכם עם אחרים. דגלו באזרחות דיגיטלית אחראית על ידי שימוש במדיה חברתית ובפלטפורמות מקוונות במחשבה ובכבוד, והימנעו מעיסוק בהתנהגויות שעלולות לתרום לשליליות או קונפליקטים מקוונים.
 2. למדו אמפתיה וחמלה: למדו את ילדיכם את חשיבות האמפתיה והחמלה כלפי אחרים, הן באינטרנט והן בחיים עצמם. עודדו אותם לשקול את רגשותיהם וגם את נקודות המבט של האחרים, והדגישו את ההשפעה שיכולה להיות למילים ולמעשים שלהם על הסובבים אותם. עודדו מעשים של חסד ונדיבות, וחגגו את התרומות החיוביות שהם תורמים לקהילה שלהם.
 3. טפחו תקשורת פתוחה: שמרו על קווי תקשורת פתוחים עם ילדיכם לגבי החוויות, החששות והאינטראקציות שלהם באינטרנט. עודדו אותם לבוא אליכם עם כל שאלה או בעיה שיש להם, ולהקשיב ללא שיפוט למחשבותיהם ולרגשותיהם. צרו מרחב בטוח שבו הם מרגישים בנוח לשתף את החוויות שלהם ולחפש הדרכה ותמיכה.
 4. הגדירו ציפיות ברורות: קבעו ציפיות והנחיות ברורות להתנהגות המקוונת של ילדיכם, כולל חוקים לשימוש במדיה החברתית, אפליקציות ההודעות והפלטפורמות המקוונות. הדגישו את חשיבות ההתייחסות לאחרים באדיבות ובכבוד, ודונו בהשלכות הפוטנציאליות של בריונות ברשת והתנהגויות מקוונות שליליות אחרות.
 5. עודדו התנהגות טובה: למדו את ילדיכם להיות נוכחים ופעילים ולא מתבוננים מהצד כשהם עדים לבריונות ברשת או צורות אחרות של הטרדה מקוונת. עודדו אותם לענות לבריוני הרשת, להציע תמיכה לקורבנות ולדווח על התנהגות פוגענית למבוגרים או לרשויות. עודדו את ילדיכם להיות סוכנים של שינוי חיובי בקהילות המקוונות.

לסיכום

בריונות ברשת היא נושא רציני שיכול להיות בעל השפעות עמוקות ומתמשכות על בריאותם הנפשית ורווחתם של ילדינו. כהורים לילדים, זה חיוני שנלמד ונלמד את ילדינו על השכיחות וההשפעה של בריונות ברשת, וננקוט בצעדים יזומים כדי למנוע ולטפל בה ביעילות.

על ידי יצירת סביבה תומכת ומטפחת בבית, טיפוח תקשורת פתוחה וקידום התנהגות וערכים חיוביים, אנחנו כהורים יכולים לעזור להגן על ילדינו מההשפעות המזיקות של הבריונות ברשת ולעודד אותם לנווט בעולם הדיגיטלי בחוסן אישי וביטחון עצמי.

ביחד, נוכל לפעול ליצירת סביבה מקוונת בטוחה ומכבדת יותר לילדים ולמתבגרים בכל מקום.

הכירו את נובאקיד!

אם נהניתם מהתוכן שלנו ואתם מעוניינים ללמוד עוד, תוכלו לקרוא מאמרים נוספים שלנו באתר נובאקיד.

אם אתם רוצים לשפר את ההתפתחות הקוגניטיבית של ילדיכם לא רק בידע תרבותי כללי אלא גם בשפה האנגלית, עזרו לילדיכם ללמוד אנגלית מדוברת וכתובה בהצטיינות באינטרנט – מהבית ומכל מקום אחר.

היכנסו ל: בית ספר ללימוד אנגלית לילדים של NovaKid והירשמו לאחד הקורסים ללימוד אנגלית אונליין לילדים.

רשמו את ילדיכם לאחד משיעורי אנגלית לילדים וצרו קשר עם אחד מאנשי הצוות שלנו עוד היום!

Rate this post

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם
היציאה לקמפינג עם ילדים היא לא רק בריחה משגרת היומיום, זהו גם מסע מלא בפליאה, גילוי וחיבור עם הטבע.
משחקים ופעילויות עם הילד
בחר שפה
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
אנו משתמשים בעוגיות בכדי שיהיה לכם נוח יותר להשתמש באתר שלנו. על ידי שימוש באתר הינך מסכימ/ה לשמור קבצי עוגיות בדפדפן.