Scrolltop arrow icon
Left arrow icon כל הקטגוריות
Close icon
חדשות
לימודי אנגלית
נובאקיד להורים
IL
IL flag icon
Mobile close icon
CTA background
הזמינו את שיעורי האנגלית הטובים ביותר עבור ילדך
נסו כעת בחינם
שתף
LinkedIn share icon
התפרצות הר געש, איך זה קורה? הסבר עם ניסוי לילדים
משחקים ופעילויות עם הילד
Star icon
27.02.2024
Time icon 7 min
Comment icon 0 הערות

התפרצות הר געש, איך זה קורה? הסבר עם ניסוי לילדים

תוכן העניינים

דמיינו לעצמכם קדרה ענקית שנמצאת עמוק בתוך כדור הארץ, מבעבעת בסלע מותך שהוא כל כך לוהט עד שהוא זוהר באור תופת. דמיינו את המבשלה הלוהטת הזו נדחפת כלפי מעלה, ובונה לחץ עד שהיא מוצאת נקודת תורפה ופורצת החוצה במחזה עצום של אש, אפר וזעם.

זוהי המהות של ההתפרצות הגעשית, מפגן כוח שנראה ומפחיד את האנושות כבר במשך אלפי שנים. אבל איך הזעם המותך הזה מוצא את דרכו אל פני השטח? ומה גורם להתפרצויות מסוימות לזלוג בצורה עדינה יחסית בעוד שאחרות משחררות אש גיהינום?

מהו הר געש ואיך הוא מתפרץ

בואו נצא למסע אל ליבו של הר הגעש, ונגלה את הסודות החבויים במעמקיו הלוהטים. הסיפור שלנו מתחיל מתחת לרגלינו, עמוק בתוך מעטפת כדור הארץ. כאן הטמפרטורות נוסקות ומגיעות לאלפי מעלות צלזיוס. תחת החום העז הזה, כמה סלעים מתחילים להימס, והופכים מאבן מוצקה לחומר סמיך, נוזלי וזורם הנקרא מאגמה. אבל המאגמה לא מסתפקת בלהישאר ממוקמת בעריסה התת-קרקעית שלה. בהיותה קלה יותר מהסלע שמסביב, היא עולה וצפה, בדומה לכדור פורח העולה לשמיים.

המסע הזה הוא לא ירייה ישרה אל פני השטח. המאגמה נלכדת לעתים קרובות בחללים תת-קרקעיים הנקראים תאי מאגמה, שמתאגרפים כמו אגמים לוהטים שמחכים לרגע שלהם.

אבל קרום כדור הארץ אינו סטטי. תארו לעצמכם שני חלקי פאזל ענקיים, הלוחות הטקטוניים, שנשחקים זה על פני זה. תנועה זו עלולה ליצור חולשות בקרום, ולפתוח מסלולים שהמאגמה יכולה לנצל כדי לפרוץ. תארו לעצמכם סדקים שנוצרים ברצפת בריכת שחייה – זה מה שקורה כאשר לחץ מתפתח בתוך תא מאגמה והסלע שמעליו כבר לא יכול לעצור אותו יותר.

כאן הדברים נעשים מעניינים. לא כל ההתפרצויות נוצרות שוות. הדרמה שמתפתחת תלויה בשני שחקני מפתח: הרכב הגז והמאגמה. דמיינו את תא המאגמה כמו בקבוק קולה מנוער. הגז המומס בתוך המאגמה מתנהג כמו הבועות הממתינות לתסוס. ככל שהמאגמה סמיכה ודביקה יותר, כך קשה יותר לבועות הגז הללו להימלט. תחשבו על זה כמו לנסות לדחוף בועות דרך תערובת עבה בהשוואה למים. כאשר לחץ הגז מצטבר מספיק במאגמה הצמיגה הזו, זה כמו לנער את בקבוק הקולה חזק מדי – שחרור פתאומי מפוצץ את המאגמה לאוויר, ויוצר התפרצות אלימה ונפיצה.

חשבו על ההתפרצות הידועה לשמצה של הר סנט הלנס משנת 1980, שבה המאגמה הדביקה והעשירה בגז התפוצצה לשמיים בעמוד אפר מתנשא שהגיע לגובה של 24 קילומטרים (15 מיילים)! הניגוד מגיע עם התפרצויות של מאגמה נוזלית יותר ופחות עשירה בגז. דמיינו לעצמכם את בועות הסודה האלו עולות ובורחות בקלות. זה מאפשר למאגמה לזרום יותר בחופשיות מחוץ לפתח האוורור, וליצור התפרצות עדינה. דמיינו את הרי הגעש המלכותיים של הוואי, שבהם הלבה זורמת כמו נהרות איטיים של סלע מותך, צובעים את הנוף בשבילים לוהטים.

אז, בפעם הבאה שתראה הר געש פולט עשן ואפר, זכרו את המסע שהוא עבר כדי להגיע אל פני השטח. דמיינו את הסלע המותך רותח עמוק בתוך כדור הארץ, את בניית הלחץ ואת הגז הנלחם להימלט. כל התפרצות כזו, עדינה או נפיצה, היא עדות לעוצמה המדהימה המתבשלת מתחת לרגלינו, תזכורת לכוחות הדינמיים שמעצבים את כדור הארץ שלנו.

חקר השפעת הרי הגעש

עד כה התעמקנו בלב הלוהט של הר הגעש, עדות לכוחות שמניעים את המאגמה אל פני השטח. אבל הסיפור לא נגמר שם. ההתפרצויות הגעשיות צובעות את כוכב הלכת שלנו בהרס וגם בבריאה, ומשאירות חותם מתמשך על פני נופים ואוכלוסיות אנושיות.

ממפלצות האפר המתנשאות של הר וזוב שחנקו את פומפיי ועד הנהרות הלוהטים של קילואה שעיצבו מחדש את נופי הוואי, ההתפרצויות מגיעות בצורות רבות, כל אחת עם פוטנציאל הרסני משלה.

זרימות פירוקלסטיות – מפולות שלגים מחוממות יתר על המידה של אפר וגז, עלולות לדרוס במורדות במהירויות העולה על 700 קמ"ש (435 מייל לשעה), ולקבור כל מה שנקרה בדרכן.

זרימות בוץ  – נוצרות על ידי אפר וולקני מעורבב במים, עלולים להציף עמקים, ולהשאיר מאחוריהם שכבת אדמה עבה ובלתי פורייה שעשויה לקחת שנים כדי להתאושש.

ההשפעה לא נעצרת בסביבה הקרובה. אפר וולקני, שנפלט גבוה לאטמוספירה, יכול לשבש את תנועות האוויר, לחסום את אור השמש ולהשפיע על דפוסי האקלים העולמיים. ההתפרצות של הר טמבורה ב-1815 באינדונזיה גרמה ל"שנה ללא קיץ", כאשר ענני אפר הורידו את הטמפרטורות העולמיות והובילו לכשלים נרחבים ביבול בכל העולם.

האם את/ה הורה ורוצה לחלוק את החוויה שלך?
פנה אלינו כדי לספר את הסיפור שלך.

החיים בצל הענקים מעבר להרס

למרות כוחם ההרסני, הרי הגעש ממלאים גם תפקיד מכריע בעיצוב הפלנטה שלנו, ביצירת הקרקעות העשירות והפוריות במדרונות הגעשיים שמטפחות מערכות אקולוגיות מגוונות, ותומכות בצמחייה ובחיי בעלי החיים הייחודיים. פעילות געשית יכולה לשמש גם לתדלוק אנרגיה גיאותרמית, מקור חשמל נקי ומתחדש שנרתם במדינות כמו איסלנד וניו זילנד.

מיליוני אנשים ברחבי העולם חיים ליד הרי געש פעילים, מול האיום המתמיד של ההתפרצויות. הבנת התהליכים הגעשיים וחיזוי ההתפרצויות הם חיוניים להפחתת הסיכונים ולהצלת חיים. מדענים משתמשים ברשת של מכשירים, כולל סיסמומטרים שמנטרים רעידות אדמה, ותמונות לוויין שעוקבות אחר שינויים ועיוותים של הקרקע, כדי לספק אזהרות מוקדמות על התפרצויות מתקרבות של הרי געש.

תוכניות היערכות להרי געש, נתיבי פינוי וקמפיינים לחינוך ציבורי הם חשובים ביותר להפחתת השפעת ההתפרצויות. מאמצים אלה, יחד עם מחקרים חדשניים על ההתנהגות הגעשית, עוזרים לקהילות להתקיים ולשגשג לצד כוחות הטבע החזקים הללו.

לקחים מהמעמקים הלוהטים

הרי געש משמשים לנו כתזכורת נוקבת לטבעו הדינמי של כדור הארץ, ודוחפים אותנו לכבד ולהבין את הכוחות שמעצבים את כוכב הלכת שלנו. למידת ההתפרצויות שלהם לא רק עוזרת לנו להתכונן לסכנות הפוטנציאליות אלא גם מציעה תובנות חשובות לגבי התהליכים הפנימיים של כדור הארץ וההיסטוריה של הפלנטה שלנו. על ידי למידה איך לחיות בהרמוניה עם הענקים מעוררי ההערצה הללו, אנו יכולים לא רק להפחית את הסכנות שלהם אלא גם להעריך את הנופים והמשאבים הייחודיים שהם מספקים לנו.

העשרה – ניסוי הר געש לילדים

התכוננו לחזות בכוח האדיר של מיני הר געש במטבח הבייתי שלכם עם הניסוי המדעי המרגש הזה!

פעילות זו מתאימה לילדים בכל הגילאים (בהשגחת מבוגר) ומלמדת אותם על התגובות הכימיות בצורה מהנה ומרתקת.

חומרים:

 •       סודה לשתייה (1/2 כוס)
 •       חומץ (1/4 כוס)
 •       סבון כלים (כמה טיפות)
 •       צבע מאכל (לא חובה)
 •       בקבוק פלסטיק ריק (2 ליטר)
 •       חמר/בצק משחק
 •       עיתון/מגש (להכיל את הבלגאן)
 •       כפית/טפטפת
 •       משפך (אופציונלי)

הוראות הכנה:

 1. הכינו את הר הגעש:

מכסים את תחתית בקבוק הפלסטיק בחמר/בצק משחק, ומעצבים אותו לצורת הר געש עם לוע בחלק העליון. מניחים את הבקבוק על עיתון או מגש כדי להכיל כל דליפה שעלולה לקרות.

 1. הכינו את הלבה:

במיכל נפרד מערבבים את הסודה לשתייה, סבון הכלים וצבע המאכל (אם רוצים). מוסיפים לאט את החומץ לתערובת בעזרת כפית או טפטפת. שימו לב לתסיסה ולבעבוע – זו התגובה הכימית שיוצרת את ה"לבה"!

 1. זמן ההתפרצות!:

יוצקים בזהירות את תערובת ה"לבה" לתוך לוע הר הגעש באמצעות משפך (לא חובה).

וכעת, עמדו מאחור וצפו בהתפרצות הר הגעש! החומץ מגיב עם הסודה לשתייה ויוצר גז פחמן דו חמצני שמניע את ה"לבה" אל מחוץ למכתש.

עצות בטיחות:

 •       השגחת מבוגרים היא קריטית לאורך כל הניסוי.
 •       הגנו על העיניים והבגדים מפני התזות פוטנציאליות של חומץ או "לבה".
 •       ערכו את הניסוי על משטח יציב וקל לניקוי.

לימוד בונוס:

 •       דונו בתגובה הכימית המתרחשת בין החומץ לסודה לשתייה. הסבירו כיצד ניסוי זה קשור להרי געש אמיתיים ולהתפרצויות שלהם. חקרו סוגים שונים של הרי געש ומאפייניהם.
 •   מוכנים לראות את ההתפרצות בפעולה? צפו בסרטון המהנה הזה שמדגים את הניסוי. תהנו ותזכרו, מדע עוסק כולו בחקר וגילוי!

לסיכום

בסיום החקירה הזו על התפרצויות הרי הגעש, זכרו שהסיפור לא נעצר כאן. מעבר למחזה הלוהט מסתתר עולם של גילויים מדעיים, השפעה סביבתית וחוסן אנושי. כל התפרצות כזו מציעה פרק חדש בסאגה המתמשכת, ומזכירה לנו את הכוח והיופי של העולם המתפתח ללא הרף שלנו.

הכירו את נובאקיד!

אם נהניתם מהתוכן שלנו ואתם מעוניינים ללמוד עוד, תוכלו לקרוא מאמרים נוספים שלנו באתר נובאקיד.

אם אתם רוצים לשפר את ההתפתחות הקוגניטיבית של ילדיכם לא רק בידע תרבותי כללי אלא גם בשפה האנגלית, עזרו לילדיכם ללמוד אנגלית מדוברת וכתובה בהצטיינות באינטרנט – מהבית ומכל מקום אחר.

היכנסו ל: בית ספר ללימוד אנגלית לילדים של NovaKid והירשמו לאחד הקורסים ללימוד אנגלית אונליין לילדים.

רשמו את ילדיכם לאחד משיעורי אנגלית לילדים וצרו קשר עם אחד מאנשי הצוות שלנו עוד היום!

Rate this post

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם
משחקים ופעילויות עם הילד
משחקים ופעילויות עם הילד
משחקים ופעילויות עם הילד
בחר שפה
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
אנו משתמשים בעוגיות בכדי שיהיה לכם נוח יותר להשתמש באתר שלנו. על ידי שימוש באתר הינך מסכימ/ה לשמור קבצי עוגיות בדפדפן.