Scrolltop arrow icon
Left arrow icon All categories
Close icon
חדשות
לימודי אנגלית
נובאקיד להורים
IL
IL flag icon
Mobile close icon
Greșeli gramaticale frecvente: Profesorul ne spune cum le putem evita
CTA background
הזמינו את שיעורי האנגלית הטובים ביותר עבור ילדך
נסו כעת בחינם
Share
LinkedIn share icon
28.02.2024
Time icon 5 min

מקור אורות הזוהר הצפוני והדרומי ואיפה ניתן לצפות בהם?

Table of contents

הזוהר הצפוני והזוהר הדרומי, הידועים בשמותיהם הלטיניים "אורורה בוראליס" ו"אורורה אוסטרליס" בהתאמה, ניצבים איתן כחלק מהתופעות המהפנטות והמיסטיות ביותר בעולם הטבע.

תצוגות האור עוצרות הנשימה הללו, שמרקדות על פני שמי הקוטב, שובות את לב הצופים עם היופי השמיימי והפיתוי האניגמטי שלהם.

במאמר זה, נצא למסע מרתק לחשיפת מקורות הזוהר הצפוני והזוהר הדרומי, ונחקור את המכניקה השמיימית הייחודית שמאחורי המצגים המהפנטים הללו.

מהו הזוהר הצפוני

חצי הכדור הצפוני עם הגוונים התוססים שלו בירוק, אדום, כחול וסגול. התצוגה המסנוורת הזו היא תוצאה של חלקיקים טעונים מהשמש, הנקראים רוח סולארית, שמתנגשים בגזים מהאטמוספירה של כדור הארץ.

כאשר החלקיקים הטעונים הללו נכנסים לשדה המגנטי של כדור הארץ, הם מופנים לעבר אזורי הקוטב, שבהם השדה המגנטי החזק ביותר. כשהחלקיקים הללו מקיימים אינטראקציה עם הגזים באטמוספירה – בעיקר החמצן והחנקן – הם פולטים פוטונים של אור, ויוצרים את הסרטים והווילונות הזוהרים שמאפיינים את זוהר הקוטב הצפוני.

התנאים האופטימליים לצפייה בזוהר הצפוני דורשים שמיים בהירים וחשוכים וזיהום אור מינימלי. אזורים כמו צפון סקנדינביה, איסלנד, קנדה (במיוחד טריטוריות היוקון והצפון-מערביות) ואלסקה מציעים הזדמנויות צפייה מעולות לזוהר הצפוני במהלך חודשי החורף, שבהם הלילות הארוכים ביותר והשמים החשוכים ביותר.

בנוסף לפעילות השמש, העוצמה והתדירות שך הזוהר הצפוני מושפעת גם מגורמים כמו סופות גיאומגנטיות ומחזור השמש, ששיאו כל 11 שנים. תצוגות הזוהר הצפוני נצפות לרוב בתוך אליפסת האוראורלית, אזור בצורת טבעת שבמרכזו הקטבים המגנטיים ובו הסבירות לצפייה בזוהר הצפוני היא הגבוהה ביותר.

מהו הזוהר הדרומי

הזוהר הדרומי, שנקרא גם אורורה אוסטרליס – Aurora Australis, משקף את המקביל הצפוני עם תצוגות האור המסנוורות שלו בחצי הכדור הדרומי. בדומה ל-Aurora Borealis גם Aurora Australis הוא תוצאה של חלקיקי רוח סולארית באינטראקציה עם השדה המגנטי של כדור הארץ וגזים אטמוספריים.

בעוד שאורורה אוסטרליס חולק את אותם מנגנונים בסיסיים כמו אורורה בוראליס, הוא נצפה בעיקר באזורים בקו הרוחב התחתון של חצי הכדור הדרומי, כולל טסמניה, ניו זילנד, אנטארקטיקה וחלקים מאוסטרליה ודרום אמריקה. בניגוד לחוג הארקטי, הנגיש לתיירים, צפייה באורורה אוסטרליס מצריכה לעתים קרובות יציאה למקומות מרוחקים ובלתי מסבירי פנים כמו אנטארקטיקה או האוקיינוס הדרומי.

בדומה לזוהר הצפוני, הזמנים הטובים ביותר לצפייה בזוהר הדרומי חופפים לתקופות של פעילות סולארית מוגברת וסערות גיאומגנטיות. חודשי החורף בחצי הכדור הדרומי, במיוחד יוני עד אוגוסט, מציעים את הלילות האפלים ביותר ואת הסבירות הגדולה ביותר לראות את הזוהר הדרומי במלוא הדרו.

המיסטיקה מאחורי אורות הזוהר

מעבר להסברים המדעיים שלהם, הזוהר הצפוני והזוהר הדרומי כבשו את הדמיון האנושי במשך מאות שנים, והיוו השראה למיתוסים, אגדות ופרשנויות תרבותיות על פני תרבויות מגוונות.

במיתולוגיה הנורדית, מאמינים שהאורורה בוריאליס הוא האורות המרצדים של הוולקירים כשהם מלווים לוחמים שנפלו לוואלהאלה. לעמים הילידים של האזורים הארקטיים יש מרבד עשיר של סיפורים ואמונות משלהם המקיפים את הזוהר הצפוני, המייחסים אותם לרוחות של אבות אבותיהם או של רקדנים שמימיים.

באופן דומה, לאורורה אוסטרליס יש משמעות בפולקלור ובמסורות הרוחניות של העמים הילידים בחצי הכדור הדרומי. במיתולוגיה המאורית, אורורה אוסטרליס ידועה בשם "טאהו-נואי-א-רנגי", או "המסלול הזוהר של רנג'י", ומתייחסת לאבי השמיים בקוסמולוגיה המאורית.

פרשנויות תרבותיות אלו מדגישות את הקסם האוניברסלי של הזוהר הצפוני והדרומי ואת השפעתם העמוקה על התודעה והרוחניות האנושית. ללא קשר להבנה המדעית, תופעות האורורה ממשיכות לעורר פליאה ויראת כבוד למסתרי עולם הטבע.

האם את/ה הורה ורוצה לחלוק את החוויה שלך?
פנה אלינו כדי לספר את הסיפור שלך.

לחוות את הקסם: טיפים לצפייה באורורה

מטיילים המבקשים לחזות במחזה המהפנט של הזוהר הצפוני או הזוהר הדרומי, נדרשים לתכנון והכנה מדוקדקים שהם המפתח לחוויית צפייה מוצלחת.

להלן כמה טיפים שיכולים לשפר את הסיכויים שלכם לחזות במופעי האור המסנוורים של הטבע:

 1. בחרו את הזמן והמיקום הנכונים: חקרו את התקופות הטובות ביותר בשנה ואת המיקומים המתאימים לצפייה באורורה בוריאליס ובאורורה אוסטרליס. תקופות הצפייה האופטימליות חופפות בדרך כלל לתקופות של פעילות סולארית מוגברת וסערות גיאומגנטיות, לרוב בחודשי החורף בחצי הכדור הצפוני והדרומי.
 2. בדקו את תחזית מזג האוויר: עקבו אחר תחזיות מזג האוויר שבהם צפויים שמיים בהירים וכיסוי עננים מינימלי, שכן העננים יכולים לחסום את הראות של הזוהר. בחרו מיקומים עם זיהום אור נמוך כדי למקסם את הראות.
 3. היו סבלניים וגמישים: תצפיות אורורה יכולות להיות בלתי צפויות, אז היו מוכנים לבלות מספר לילות במיקום שבחרתם. הישארו גמישים עם תוכניות הנסיעה שלכם והיו מוכנים להסתגל לתנאים המשתנים כדי להגדיל את הסיכוי שלכם לראות את האורות.
 4. הישארו חמימים ונינוחים: התלבשו בשכבות רבות ולבשו בגדים מבודדים מקור כדי להישאר חמים בלילות החורף הקרים. הביאו אתכם שמיכות, מחממי ידיים ומשקאות חמים כדי לשמור על נינוחות במהלך התקופות הממושכות של ההמתנה.
 5. הישארו ערים עד מאוחר: הזמן הטוב ביותר לצפות באורורה הוא בדרך כלל בין 22:00 ל-2:00 לפנות בוקר בזמן המקומי, כאשר השמיים חשוכים ביותר וזוהר פעיל ביותר. היו מוכנים להישאר ערים עד מאוחר בלילה כדי לקבל את הסיכוי הטוב ביותר לראות את האורורה במלוא הדרה.

לשמור על הקסם: שיקולי שימור וסביבה

ככל שהפופולריות של תיירות האורורה גדלה, כך גם החששות לגבי ההשפעה הסביבתית על המערכות האקולוגיות ובתי הגידול השבירים גוברים. חשוב ביותר לתת עדיפות למאמצי שימור ופרקטיקות ברות קיימא כדי למזער את ההפרעות האקולוגיות ולשמור על היופי הטבעי של אזורי האורורה.

הנה כמה שיקולים לתיירות אורורה אחראית:

 1. כבדו את חיות הבר ובתי הגידול הטבעיים: הישארו בשבילים הייעודיים ובפלטפורמות הצפייה המאורגנות כדי למזער את ההפרעה לחיות הבר ולמערכות האקולוגיות הרגישות. הימנעו מרמיסת צמחייה או הפרעה לאתרי קינון, במיוחד באזורי מדבר מרוחקים.
 2. אל תשאירו אחריכם עקבות: תרגלו את עקרונות "השאר ללא עקבות" על ידי אריזת כל האשפה והפסולת, כולל שאריות מזון ופריטים מתכלים. השליכו פסולת בצורה אחראית ומזערו את טביעות הרגל שלכם על הסביבה.
 3. תמכו ביוזמות שימור: תרמו לארגונים ויוזמות המוקדשות לשימור בתי הגידול בסביבות האורורה ולקידום שמירה על איכות הסביבה. השתלבו בפרויקטים מקומיים לשימור ונצלו הזדמנויות התנדבות להשפיע לטובה באזורי האורורה.
 4. העלו את המודעות לשימור הסביבה: למדו את עצמכם ואת אחרים על החשיבות של השימור והקיימות הסביבתית בתיירות האורורה. העלו את המודעות למשמעות האקולוגית של בתי הגידול באזורי תיירות האורורה והשתמשו בשיטות תיירות אחראיות.

לכידת הקסם: טיפים לצילום

צילום הזוהר הצפוני והזוהר הדרומי מציג לא מעט אתגרים והזדמנויות ייחודיות עבור צלמים חובבים ומקצועיים.

הנה כמה טיפים שיוכלו לעזור לכם לצלם תמונות מדהימות של הזוהר הצפוני והזוהר הדרומי:

 1. השתמשו בחצובה: יציבות היא חיונית לצילום תמונות חדות וברורות של תופעות הזוהר. השתמשו בחצובה יציבה כדי לשמור על המצלמה שלכם יציבה במהלך חשיפות ארוכות.
 2. בחרו את הגדרות המצלמה הנכונות: בצעו ניסויי צילום עם הגדרות מצלמה שונות כדי למצוא את הגדרות החשיפה, הצמצם וה-ISO האופטימליות ללכידת ה-Aurora. השתמשו בעדשה רחבה כדי ללכוד את שמי הלילה הנרחבים ולמקסם את הנראות של האורות.
 3. התמקדות באינסוף: הגדירו את העדשה שלכם למיקוד ידני והתאימו אותה להתמקד באינסוף כדי להבטיח מיקוד חד בכוכבים הרחוקים ובתופעות השמימיות.
 4. צילום בפורמט RAW: צילום בפורמט RAW מאפשר גמישות רבה יותר בעיבוד ועריכה לאחר מכן, ויאפשר לכם לשפר צבעים ולהתאים את רמות החשיפה להשגת האפקט הרצוי.
 5. ניסוי עם קומפוזיציה: תהיו יצירתיים עם הקומפוזיציות שלכם על ידי שילוב אלמנטים כמו אובייקטים בחזית, צלליות והשתקפויות כדי להוסיף עניין חזותי ועומק לצילומי הזוהר שלכם.
 6. היו סבלניים ועקביים: צילום אורורה דורש סבלנות והתמדה, מכיוון שהתנאים יכולים להשתנות במהירות ובאופן בלתי צפוי. הישארו ערניים והיו מוכנים לחכות לרגע המושלם ללכוד את הקסמים של הזוהר הצפוני והדרומי.

לסיכום

בסיום חקר הזוהר הצפוני והדרומי, אנו מבינים טוב יותר את היופי העמוק והמסתורין של עולם הטבע. מהסרטים המנצנצים של ה-Aurora Borealis ועד לזוהר האתרי של Aurora Australis, התצוגות השמיימיות אלה מעוררות פליאה ויראה, ומזמינות אותנו להתפעל מנפלאות היקום.

כמטיילים ומגיני הסביבה, באחריותנו לשמר ולהגן על פלאי הטבע הללו כדי שהדורות הבאים יוכלו ליהנות.

על ידי אימוץ שיטות ברות קיימא, תמיכה במאמצי השימור הבינלאומיים וכיבוד המערכות האקולוגיות השבריריות של אזורי הזוהר, רק כך נוכל להבטיח שהקסם של הזוהר הצפוני והדרומי ימשיך להאיר את שמי הלילה במשך שנים רבות.

הכירו את נובאקיד!

אם נהניתם מהתוכן שלנו ואתם מעוניינים ללמוד עוד, תוכלו לקרוא מאמרים נוספים שלנו באתר נובאקיד.

אם אתם רוצים לשפר את ההתפתחות הקוגניטיבית של ילדיכם לא רק בידע תרבותי כללי אלא גם בשפה האנגלית, עזרו לילדיכם ללמוד אנגלית מדוברת וכתובה בהצטיינות באינטרנט – מהבית ומכל מקום אחר.

היכנסו ל: בית ספר ללימוד אנגלית לילדים של NovaKid והירשמו לאחד הקורסים ללימוד אנגלית אונליין לילדים.

רשמו את ילדיכם לאחד משיעורי אנגלית לילדים וצרו קשר עם אחד מאנשי הצוות שלנו עוד היום.

Rate this post

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You might also like
Choose a language
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
אנו משתמשים בעוגיות בכדי שיהיה לכם נוח יותר להשתמש באתר שלנו. על ידי שימוש באתר הינך מסכימ/ה לשמור קבצי עוגיות בדפדפן.