Scrolltop arrow icon
Left arrow icon All categories
Close icon
חדשות
לימודי אנגלית
נובאקיד להורים
IL
IL flag icon
Mobile close icon
CTA background
הזמינו את שיעורי האנגלית הטובים ביותר עבור ילדך
נסו כעת בחינם
Share
LinkedIn share icon
27.06.2024
Time icon 7 min

סיפורי מיתולוגיה יוונית לילדים

Table of contents

המיתולוגיה היוונית מכילה מגוון מרתק של סיפורים שהועברו לאורך דורות. הסיפורים העתיקים הללו, שמלאים באגדות מיסטיות על אלים, גיבורים ויצורים מיתיים אחרים, אחראים על עיצוב חלק ניכר מהספרות והאמנות המערבית. 

עבור הילדים, המיתוסים הללו יכולים להיות משעשעים וחינוכיים כאחד, ולהציע שיעורי מוסר השכל חשובים על טבע האדם, אומץ ליבו וההשלכות של מעשיו. 

הצגת המיתולוגיה היוונית לילדים יכולה לעורר את דמיונם, לשפר את הבנתם את ההיסטוריה והתרבות של העולם המערבי ולספק בסיס להערכת הספרות.

מהי המיתולוגיה היוונית?

המיתולוגיה היוונית מורכבת מאוסף של סיפורים שהיוונים הקדמונים השתמשו בהם כדי להסביר את העולם סביבם. מיתוסים אלו היו חלק בלתי נפרד מהתרבות והדת היוונית, שתיארו את ההרפתקאות והאינטראקציות של האלים, האלות, הגיבורים והיצורים המיתיים האחרים. הפנתיאון היווני עצום, עם דמויות אלוהיות כמו זאוס, מלך האלים; הרה, המלכה; פוסידון, אל הים; ואתנה, אלת החוכמה, כל אחת ממלאת תפקידים חיוניים במיתוסים שונים.

הסיפורים הללו לא היו רק סיפורי פנטזיה, הם שימשו כדי להסביר תופעות טבע, התנהגויות אנושיות ומנהגים תרבותיים. למשל, העונות המתחלפות הוסברו באמצעות המיתוס של פרספונה והמסע שלה לעולם התחתון. 

המיתוסים העבירו גם לקחים ומוסר השכל חינוכי, כמו ההשלכות של ההיבריס בסיפור על איקרוס ודדלוס.

מדוע מומלץ לחלוק את המיתולוגיה היוונית עם ילדים?

שיתוף המיתולוגיה היוונית עם הילדים מציע יתרונות חינוכיים רבים. 

ראשית, סיפורים אלו מציגים לילדים את ההקשרים ההיסטוריים והתרבותיים שחיוניים להבנת הציוויליזציה המערבית. לרוב מתייחסים למיתוסים יווניים באמנות, בספרות ובתקשורת המודרנית, כך שהיכרות עם הסיפורים הללו יכולה לשפר את האוריינות התרבותית של הילד.

שנית, המיתוסים היווניים עשירים בשיעורים חינוכיים וערכים מוסריים. סיפורים כמו זה של הרקולס ושנים עשר מעשיו מלמדים על כוח, התמדה וגבורה. הסיפור של תיבת פנדורה מקנה שיעורים על סקרנות ועל ההשלכות הבלתי צפויות של המעשים. נרטיבים אלה יכולים לעזור לילדים להבין מושגים מורכבים בצורה פשוטה יותר שניתנת לקישור.

המיתולוגיה היוונית מעוררת דמיון ויצירתיות. האלמנטים הפנטסטיים והדמויות החיות יכולים לעורר בילדים את החשק ליצור סיפורים משלהם, לעסוק במשחקי דמיון ולפתח את כישוריהם האמנותיים באמצעות ציור ואומנות. סיפור הסיפורים עצמו הוא כלי רב עוצמה לשיפור מיומנויות השפה והאוריינות, והמיתוסים היווניים מספקים אוצר של חומר שמתאים למטרה זו.

האם את/ה הורה ורוצה לחלוק את החוויה שלך?
פנה אלינו כדי לספר את הסיפור שלך.

המיתוסים היווניים הפופולריים לילדים

הסיפור של תיבת פנדורה

תיבת פנדורה היא מיתוס על האישה הראשונה על פני כדור הארץ, שנוצרה על ידי האלים. פנדורה קיבלה קופסה (או צנצנת) והוראה לעולם לא לפתוח אותה. הסקרנות גברה עליה, ובסופו של דבר היא פתחה את הקופסה, ושחררה את כל הרעות שבעולם – כאב, סבל ומוות. 

עם זאת, בתחתית הקופסה שכבה התקווה, שנשארה מאחור כדי לעזור לאנושות להתמודד עם הסבל שהשתחרר. סיפור זה מלמד את הילדים על ההשלכות של סקרנות בלתי מבוקרת ועל חשיבות התקווה בזמנים קשים.

הרפתקאותיו של הרקולס

הרקולס, הידוע בכוחו העצום ובאומץ ליבו, הוא אחד הגיבורים המפורסמים ביותר במיתולוגיה היוונית. הוא ידוע בעיקר בזכות 12 העבודות שלו, סדרה של משימות שנראו בלתי אפשריות לביצוע. עבודות אלו כללו הרג האריה הנאמן, לכידת הינד הזהב של ארטמיס, והחזרת תפוחי ההספרידים. כל עבודה בחנה את הכוח, השנינות והסיבולת של הרקולס, והיא מלמדת את ילדים על משמעות ההתמדה, האומץ והתגמול של העבודה הקשה.

הסיפור על תזאוס והמינוטאור

המיתוס של תזאוס והמינוטאור הוא סיפור הרפתקאות מרתק. תזאוס, נסיך אתונה, מתנדב להיכנס למבוך שתוכנן על ידי דדלוס כדי להרוג את המינוטאור, יצור מפחיד שהיה חצי אדם, חצי שור. בעזרת אריאדנה, שנותנת לו כדור חוטים כדי לנווט במבוך, תזאוס מצליח להביס את המינוטאור ולברוח מהמבוך. סיפור זה מדגיש את החשיבות של אומץ, אינטליגנציה והערך של עבודת הצוות.

המיתוס של איקרוס ודדלוס

איקרוס ודדלוס היו אב ובנו שלכודים באי כרתים. דדלוס, אומן מלאכה, יצר כנפיים שעשויות מנוצות ושעווה כדי להימלט. הוא הזהיר את איקרוס לא לטוס קרוב מדי לשמש או קרוב מדי לים. איקרוס, מרוב ריגוש הטיסה, טס גבוה מדי, גרם להמסה של השעווה בכנפיו, ואז הוא נפל לים וטבע. סיפור זה משמש כסיפור אזהרה על סכנות ההיבריס ועל החשיבות של הקשבה לעצות נבונות.

סיפורה של פרספונה ועונות השנה

פרספונה, בתה של דמטר, אלת הקציר, נחטפה על ידי האדס ונלקחה לעולם התחתון. כשהיא מתאבלת על בתה האבודה, דמטר גרמה לאדמה להיות עקרה. בסופו של דבר, דמטר התפשרה עם האדס על כך שפרספונה תבלה חלק מהשנה עם האדס ונפרדת מאמה. 

המיתוס הזה מסביר את העונות המתחלפות: כשפרספונה נמצאת עם האדס, זה חורף, וכשהיא חוזרת לדמטר, זה אביב וקיץ. סיפור זה עוזר לילדים להבין את המחזוריות הטבעית ואת החשיבות של משפחה ואיזון.

כיצד להציג לילדים את המיתולוגיה היוונית

הצגת המיתולוגיה היוונית לילדים יכולה להיות חוויה מתגמלת ומהנה. המפתח הוא להציג את הסיפורים העתיקים הללו בצורה נגישה ומושכת עבור הצעירים. 

להלן מספר שיטות שיכולות לעזור לחלוק את נפלאות המיתולוגיה היוונית עם הילדים:

ספרים ומשאבים שמתאימים לגיל הילד

התחילו עם ספרים קלילים שמתאימים לילדים. ישנם הרבה ספרי סיפורים מאוירים להפליא שמפשטים את המיתוסים המורכבים מבלי לאבד את מהותם. 

הנה כמה כותרים מומלצים:

 • "ספר המיתוסים היווניים של ד'אולר" מאת אינגרי ואדגר פארין ד'אולייר, שהוא קלאסיקה בזכות הנרטיבים והאיורים המרתקים שלו.
 • סדרת "פרסי ג'קסון והאולימפוס" מאת ריק ריורדן, אשר מבצעת מודרניזציה של מיתוסים יווניים והופכת אותם למתאימים לילדים גדולים יותר ולבני נוער.
 • "מיתוסים יווניים לילדים צעירים" מאת הת'ר אמרי, המספק אוסף של מיתוסים מפושטים שמושלמים עבור הקוראים הצעירים יותר.

ספרים אלו מציעים שער קליל ובשפה נגישה לעולם המיתולוגיה היוונית, מה שהופך אותם לקלים להבנה ולהנאה.

פעילויות אינטראקטיביות

פעילויות אינטראקטיביות יכולות להפוך את תהליך הלמידה לדינמי ומהנה יותר. 

הנה כמה רעיונות:

 • סיפורים ומשחקי תפקידים: עודדו את הילדים לממש את המיתוסים האהובים עליהם. ניתן לעשות זאת באמצעות משחק תחפושות פשוט או מופעי בובות. משחקי תפקידים עוזרים לילדים לשקוע בסיפורים ולהבין טוב יותר את הדמויות ואת המניעים שלהן.
 • ציור ואומנות: בקשו מהילדים לצייר את הסצנות האהובות עליהם מהמיתוסים או ליצור אומנות הקשורה לסיפורים. לדוגמה, הם יכולים ליצור גרסאות משלהם למועדון של הרקולס או לתיבת פנדורה באמצעות חומרי יצירה. זה לא רק עוזר להבנה אלא גם מעורר את היצירתיות.
 • משחקים ואפליקציות חינוכיות: ישנם מספר משחקים ואפליקציות שנועדו ללמד את הילדים על המיתולוגיה היוונית. כלים דיגיטליים אלה יכולים להפוך את הלמידה לאינטראקטיבית ומהנה. חפשו אפליקציות חינוכיות שמספקות חידונים, חידות ותכונות אינטראקטיביות לסיפור סיפורים.

פעילויות מהנות שקשורות למיתולוגיה היוונית

שילוב ילדים בפעילויות מהנות יכול לשפר את חווית הלמידה שלהם ולהפוך את המיתולוגיה היוונית לבלתי נשכחת יותר. להלן כמה רעיונות מהנים במיוחד:

יצירת תחפושות פשוטות

הילדים יכולים ליצור תחפושות פשוטות כדי לייצג את הדמויות המיתולוגיות האהובות עליהם. לדוגמה:

 • הרקולס: טוניקה פשוטה עשויה חולצת טריקו ישנה ומועדון צעצועים יכולה להפוך כל ילד להרקולס.
 • אתנה: מגן קרטון וקסדה מאולתרת יכולים לעזור לילד להפוך לאתנה, אלת החוכמה.
 • מדוזה: צבע פנים ירוק ונחשי גומי שמחוברים לרצועת ראש יהפכו את ילדכם למדוזה אימתנית.

ציור או יצירה של סצנות מתוך מיתוסים

פעילויות אמנות יכולות לעזור לילדים לדמיין את הסיפורים שהם שומעים. ספקו להם ציוד אמנות כדי לצייר או לצבוע סצנות מהמיתוסים האהובים עליהם. הם יכולים גם ליצור סצנות תלת ממדיות באמצעות חמר או אבני בניין. גישה מעשית זו יכולה לחזק באופן משמעותי את הבנתם את הסיפורים.

כתיבת סיפורים קצרים או יצירת קומיקס

עודדו את ילדיכם לכתוב סיפורים קצרים משלהם או ליצור רצועות קומיקס על סמך המיתוסים שלמדו. פעילות זו משפרת את כישורי הכתיבה שלהם ומאפשרת להם לחקור את היצירתיות שלהם. הם יכולים להמציא הרפתקאות חדשות עבור הגיבורים האהובים עליהם או לפרש מחדש סיפורים קלאסיים עם טוויסט מודרני.

משחקים וחידונים בהשראת המיתולוגיה

יצירת משחקים וחידונים שמבוססים על המיתולוגיה היוונית יכולה להיות גם חינוכית וגם משעשעת. לדוגמה:

 • בינגו מיתולוגיה: צרו קלפי בינגו עם תמונות או שמות של אלים, גיבורים ויצורים. בזמן שאתם קוראים את התיאורים או הסיפורים, הילדים יכולים לסמן את התמונות המתאימות בכרטיסיהם.
 • סכנת המיתולוגיה היוונית: הגדירו משחק בסגנון סכנה עם קטגוריות כמו "אלים ואלות", "גיבורים", "יצורים" ו"מיתוסים". זו יכולה להיות דרך מהנה לילדים לבדוק את הידע שלהם וללמוד עובדות חדשות.

לסיכום

המיתולוגיה היוונית מציעה אוצר עצום של סיפורים מרתקים שיכולים לעניין ולחנך את הילדים בצורה מושכת ומרגשת. על ידי שיתוף המיתוסים הללו, אנו עוזרים לילדינו להבין את ההקשרים ההיסטוריים והתרבותיים, להקנות להם שיעורי מוסר חשובים ולעורר את דמיונם. 

החל מסיפור סיפורים ומשחקי תפקידים ועד ליצירה ומשחקים אינטראקטיביים, ישנם אינספור דרכים להחיות את המיתולוגיה היוונית עבור הלומדים הצעירים. 

התעניינות הילדים בסיפורים העתיקים הללו לא רק משפרת את האוריינות התרבותית שלהם, אלא גם מהווה בסיס ללמידה לכל החיים והערכה של הספרות המערבית והיסטוריה היוונית.

הכירו את נובאקיד!

אם נהניתם מהתוכן שלנו ואתם מעוניינים ללמוד עוד, תוכלו לקרוא מאמרים נוספים שלנו באתר נובאקיד. 

אם אתם רוצים לשפר את ההתפתחות הקוגניטיבית של ילדיכם לא רק בידע תרבותי כללי אלא גם בשפה האנגלית, עזרו לילדיכם ללמוד אנגלית מדוברת וכתובה בהצטיינות באינטרנט – מהבית ומכל מקום אחר. 

היכנסו ל: בית ספר ללימוד אנגלית לילדים של NovaKid והירשמו לאחד הקורסים ללימוד אנגלית אונליין לילדים

רשמו את ילדיכם לאחד משיעורי אנגלית לילדים וצרו קשר עם אחד מאנשי הצוות שלנו עוד היום!

Rate this post

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You might also like
Choose a language
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
אנו משתמשים בעוגיות בכדי שיהיה לכם נוח יותר להשתמש באתר שלנו. על ידי שימוש באתר הינך מסכימ/ה לשמור קבצי עוגיות בדפדפן.