Scrolltop arrow icon
Left arrow icon All categories
Close icon
חדשות
לימודי אנגלית
נובאקיד להורים
IL
IL flag icon
Mobile close icon
CTA background
הזמינו את שיעורי האנגלית הטובים ביותר עבור ילדך
נסו כעת בחינם
Share
LinkedIn share icon
20.05.2024
Time icon 5 min

כללי בטיחות בדרכים לילדים, מדריך להורים ומחנכים

Table of contents

העולם הוא מקום של חקר אינסופי עבור הילדים, החל מהריגוש של הצעדים הראשונים שלהם ועד לשמחה של רכיבה על אופניים עם חברים. הסקרנות והרצון לגלות דברים חדשים הם בלתי מוגבלים, ועם זאת, הסקרנות הטבעית הזו יכולה לפעמים להוביל אותם למצבים שעלולים להיות מסוכנים, במיוחד בסביבת כבישים.

כהורים ומחנכים, הבטחת בטיחות ילדינו היא בראש סדר העדיפויות שלנו. ללמד אותם כללי בטיחות בדרכים מגיל צעיר זה צעד מכריע בהגנה עליהם מפני פגיעה. לילדים אין לעיתים את תשומת הלב לתמרורים, תמרור מעבר חציה, או במקרה של דרך מפותלת תמרור אזהרה. ובעוד שסטטיסטיקה על תאונות הולכי רגל יכולה להיות מדאיגה, החדשות הטובות הן שעל ידי ציוד הילדים בידע ובכישורים הדרושים להם כדי לנווט בבטחה בדרכים, נוכל להפחית משמעותית את הסיכונים הללו.

מדוע כללי בטיחות בדרכים חשובים לילדים

ילדים צעירים פשוט לא מודעים למורכבות התנועה. תפיסת המהירות והמרחק שלהם אינה מפותחת, מה שמקשה עליהם לשפוט במדויק את תנועת כלי הרכב. בנוסף, דעתם מוסחת בקלות על ידי סביבתם וייתכן שלא יהיו מודעים לחלוטין לסכנות אפשריות. הפגיעות המובנית הזו הופכת את זה חיוני ללמד אותם כללי בטיחות בסיסיים בדרכים ולפקח עליהם מקרוב סביב כבישים עד שהם מבוגרים מספיק כדי לנווט בהם באופן עצמאי.

מעבר למגבלות ההתפתחותיות שלהם, ילדים לומדים לעתים קרובות על ידי התבוננות בהתנהגות של מבוגרים סביבם. אם אנו, כהורים ומטפלים, מתעלמים בעקביות מתמרורים ורמזורי תנועה, נוהגים ברחובות או משתמשים בטלפון בזמן חציית הכביש, אנו שולחים מסר מעורב. על ידי מודלים של התנהגות כביש בטוחה בעצמנו, אנו יכלים לתת דוגמה חיובית ולחזק את החשיבות של כללים אלה עבור ילדינו.

כללי בטיחות בדרכים לפי קבוצת גיל

כללי הבטיחות בדרכים שחשוב ללמד את ילדינו יהיו תלויים בגיל ובשלב ההתפתחותי שלהם. להלן פירוט של כמה נקודות מפתח שכדאי להתמקד בהן עבור קבוצות הגיל השונות:

האם את/ה הורה ורוצה לחלוק את החוויה שלך?
פנה אלינו כדי לספר את הסיפור שלך.

ילדים בגיל הגן (גילאי 3-5):

 •       פיקוח הוא המפתח: קבוצת גיל זו דורשת השגחה מתמדת מסביב לכבישים. החזיקו תמיד את ידו של ילדכם כשהוא קרוב לכביש ולעולם אל תאפשרו לו לשחק ללא השגחה בחניות או בחניונים.
 •       עצרו, הסתכלו, הקשיבו וחצו: הציגו את מנטרה הבסיסית של בטיחות הולכי רגל – עצור בשוליים, חפש את התנועה בשני הכיוונים, הקשב למכוניות ורק אז חצה כשזה בטוח. תרגלו שגרה זו במקומות בטוחים, הרחק מרחובות סואנים.
 •       הליכה נכונה לצד הכביש: למדו את ילדיכם ללכת על המדרכה, מול התנועה, ולהימנע מלרוץ למרכז הרחוב.

זכרו, לגיל הרך יש טווח קשב קצר. שמרו את ההוראות שלכם תמציתיות והשתמשו בחיזוקים חיוביים כדי לעודד התנהגות בטוחה.

ילדים בגילאי בית ספר (גילאי 6-10):

ככל שילדים גדלים ונכנסים לבית הספר היסודי, ההבנה שלהם את העולם והיכולת שלהם לעקוב אחר הוראות משתפרת. זה מאפשר לנו להציג כללי בטיחות בדרכים מורכבים יותר:

 •       טכניקות חציית כביש: למדו את הילדים את הדרך הנכונה לחצות את הרחוב בצמתים באמצעות מעברי חצייה ייעודיים ואותות להולכי רגל. תשומת לב לתמרור מעבר חציה, הסבר על המשמעות של רמזורים וכיצד להמתין בסבלנות לאור הירוק של הולך הרגל לפני חצייה.
 •       הבנת הנקודות העיוורות: ילדים בגיל זה עשויים עדיין להתקשות לשפוט את הגודל והמהירות של כלי רכב. דברו איתם על המושג כתמים עיוורים והדגישו את החשיבות של הסתכלות שמאלה, ימינה ואז שוב שמאלה לפני שיורדים מהשוליים, אפילו במעברי חצייה ובמיוחד בדרך מפותלת.
 •       נהלי רכיבה בטוחים: אם ילדיכם רוכבים על אופניים, ודאו שהם חובשים קסדה מותאמת כהלכה בכל פעם. למדו אותם כללי בטיחות בסיסיים ברכיבה כמו הישארות בצד ימין של הכביש, מעקב אחר סימני הידיים והתמרורים בכביש ומודעות לתנועה סביבם.

בני נוער (גילאי 11-16):

כשהילדים נכנסים לגיל הנעורים, הרצון שלהם לעצמאות גדל. אמנם זהו חלק טבעי מההתפתחות, אך חיוני להמשיך ולהדגיש את נושא הבטיחות בדרכים:

 •       בטיחות בדרכים כהולכי רגל: בני נוער נוטים יותר ללכת עם חברים או לבד. הזכירו להם להישאר ערניים ולהימנע מהסחות דעת כמו טלפונים או מוזיקה בזמן הליכה ליד הכביש. דונו איתם בסכנות של הליכה בכביש ובחשיבות השימוש במעברי חצייה ייעודיים ותשומת לב לתמרורים להולכי רגל.
 •       בטיחות בדרכים כרוכבי אופניים: רכיבה על אופניים הופכת לאמצעי תחבורה פופולרי בקרב בני נוער. ודאו שילדיכם פועלים לפי נוהלי רכיבה בטוחים, חובשים קסדות באופן עקבי, והימנעות מנסיעה תזזיתית בתוך ומחוץ לתנועה. דונו בחשיבות השימוש באיתותים וציות לחוקי תנועה כמו עצירה בתמרורים, תמרור מעבר חציה, ואורות אדומים.
 •       בטיחות בדרכים כנוסעים ברכב: בני נוער בוגרים יותר שמקבלים רישיון נהיגה נוסעים לעיתים ברכב עם חברים או אחים שלומדים נהיגה. דברו איתם על החשיבות של חגירת חגורות בטיחות בכל עת, לא משנה כמה קצרה הנסיעה. עודדו אותם לדבר אם הנהג נוסע במהירות מופרזת, דעתו מוסחת או שמתנהג בפזיזות.

טיפים כלליים לבטיחות בדרכים להורים ולמטפלים

מעבר לכללים הספציפיים לכל גיל, הנה כמה עצות כלליות לבטיחות בדרכים להורים ומחנכים:

 •       היו מודל לחיקוי להתנהגות בטוחה: ילדים לומדים בצורה הטובה ביותר באמצעות דוגמה אישית. הקפידו תמיד על כללי התנועה, השתמשו במעברי חציה, שימו לב להצבת תמרורים או בסוף דרך מפותלת תמרור מעבר חציה והימנעו מהסחות דעת בזמן הליכה או נהיגה בעצמכם.
 •       תרגול לשלמות: אל תספרו לילדיכם רק על כללי הבטיחות בדרכים – תרגלו אותם ביחד! צאו לטיולים בשכונה שלכם והצביעו על תמרורי התנועה, נקודות חצייה בטוחות וסכנות פוטנציאליות.
 •       הגבירו את רמות הפיקוח: ככל שהילדים מתבגרים, הגבירו בהדרגה את עצמאותם אך המשיכו לפקח עליהם בכבישים עד שהם מפגינים התנהגות בטוחה ועקבית.
 •       מושבי בטיחות ברכב: השתמשו תמיד במושבי בטיחות לרכב שמתאימים לגיל הילד כמו מושבי בטיחות לילדים ומושבי הגבהה לילדים צעירים יותר. ודאו שכל מי שנמצא במכונית חוגר חגורת בטיחות בכל עת.

לסיכום

ללמד את ילדינו את כללי הבטיחות בדרכים זה תהליך ארוך ומתמשך. על ידי הקפדה על ההנחיות, חיזוק עקבי של התנהגות בטוחה ומתן דוגמה חיובית בעצמכם, אתם יכולים לסייע לילדיכם להבין ולהצליח לשמור על עצמם בעולם בבטחה ובביטחון.

זכרו, בטיחות בדרכים היא אחריות משותפת. על ידי עבודה משותפת של כולנו, נוכל ליצור ביחד סביבה בטוחה יותר לילדינו לחקור ולשגשג בה.

הכירו את נובאקיד!

אם נהניתם מהתוכן שלנו ואתם מעוניינים ללמוד עוד, תוכלו לקרוא מאמרים נוספים שלנו באתר נובאקיד.

אם אתם רוצים לשפר את ההתפתחות הקוגניטיבית של ילדיכם לא רק בידע תרבותי כללי אלא גם בשפה האנגלית, עזרו לילדיכם ללמוד אנגלית מדוברת וכתובה בהצטיינות באינטרנט – מהבית ומכל מקום אחר.

היכנסו ל: בית ספר ללימוד אנגלית לילדים של NovaKid והירשמו לאחד הקורסים ללימוד אנגלית אונליין לילדים.

רשמו את ילדיכם לאחד משיעורי אנגלית לילדים וצרו קשר עם אחד מאנשי הצוות שלנו עוד היום!

Rate this post

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You might also like
Choose a language
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
אנו משתמשים בעוגיות בכדי שיהיה לכם נוח יותר להשתמש באתר שלנו. על ידי שימוש באתר הינך מסכימ/ה לשמור קבצי עוגיות בדפדפן.