Scrolltop arrow icon
Left arrow icon All categories
Close icon
חדשות
לימודי אנגלית
נובאקיד להורים
IL
IL flag icon
Mobile close icon
CTA background
הזמינו את שיעורי האנגלית הטובים ביותר עבור ילדך
נסו כעת בחינם
Share
LinkedIn share icon
26.03.2024
Time icon 5 min

פעילויות עם דגל ישראל לילדים ליום העצמאות

Table of contents

יום העצמאות הוא יום חג מיוחד במינו בישראל. זהו היום שבו אנחנו חוגגים את הקמת המדינה שלנו! הרחובות מתמלאים בצבעוניות, דגלים מתנוססים בכל פינה ושירי יום העצמאות נשמעים בכל מקום.

אבל מה בעצם מסמל דגל ישראל? ואיך אפשר לשלב אותו בפעילויות מהנות לילדים ביום העצמאות?

במאמר זה, נצא למסע בעקבות דגל ישראל עם שלל רעיונות יצירתיים, ומשחקים חינוכיים לילדים בכל הגילאים.

סיפורו של הדגל: הצצה קצרה אל ההיסטוריה

דגל ישראל, הסמל הגאה של מדינתנו, לא תמיד היה נראה כפי שהוא נראה היום. כבר לפני מאות שנים, היהודים השתמשו בדגלים שונים שייצגו את הקהילות שלהם. אך הרעיון לדגל לאומי יהודי החל להתגבש רק בסוף המאה ה-19, בתקופה שבה החלה לפעול התנועה הציונית.

בשנת 1897, התקיים הקונגרס הציוני הראשון בבאזל, שוויץ. במהלך הקונגרס, הוצע עיצוב ראשוני לדגל לאומי יהודי. העיצוב כלל שני פסים אופקיים כחולים על רקע לבן, ובאמצעו מגן דוד בצבע תכלת. עיצוב זה דומה מאוד לדגל שאנחנו מכירים היום, אך היו בו כמה הבדלים קטנים. לדוגמא, הפסים הכחולים היו מעט רחבים יותר, והמגן דוד היה בצבע תכלת עמוק יותר.

לאחר מכן, עבר הדגל עוד כמה שינויים עד שקיבל את צורתו הסופית. בשנת 1948, עם הכרזת העצמאות, אומץ דגל זה באופן רשמי כסמל הלאומי של מדינת ישראל.

סודות הצבעים: משמעותם של צבעי הדגל ומגן דוד

דגל ישראל הוא פשוט אך יחד עם זאת עוצמתי. הוא מורכב משלושה אלמנטים עיקריים: שני פסים אופקיים בצבע כחול, רקע לבן ומגן דוד במרכז. כל אחד מהאלמנטים הללו נושא משמעות מיוחדת.

 1.     כחול: הצבע הכחול מזכיר את פסי התכלת שהיו תפורים על גבי הציצית של הכוהנים הגדולים בבית המקדש בירושלים. התכלת מסמל את השמים, את הים ואת הקשר הנצחי של העם היהודי לארץ ישראל.
 2.   לבן: הצבע הלבן מסמל את הטוהר, את היושר ואת התקווה לבניית עולם טוב יותר.
 3.     מגן דוד: מגן דוד הוא סמל יהודי עתיק יומין. משמעותיו המדויקות אינן ידועות בוודאות, אך הוא נחשב במשך מאות שנים כסמל של הגנה, של עוצמה ושל הקשר בין אלוהים לעם ישראל.

שילוב הצבעים כחול ולבן מופיע גם בטלית, אותו בד עטיפה שבו מתעטפים היהודים בזמן התפילה.

למעשה, דגל ישראל נושא בתוכו לא רק את סמלה של מדינת ישראל המודרנית, אלא גם את סמליהם ההיסטוריים והדתיים של העם היהודי לאורך אלפי שנים.

האם את/ה הורה ורוצה לחלוק את החוויה שלך?
פנה אלינו כדי לספר את הסיפור שלך.

יצירה וביטוי: רעיונות לפעילויות יצירה לילדים

יום העצמאות הוא הזדמנות מושלמת לצבוע את הבית בצבעי כחול ולבן וליצור יחד עם הילדים יצירות מיוחדות לכבוד החג.

הנה כמה רעיונות פשוטים ומהנים:

 1. ציור דגל ישראל: זו הפעילות הקלאסית ליום העצמאות. פרשו יריעה גדולה וצרו יחד עם הילדים את דגל ישראל בטכניקות שונות. אפשר להשתמש בצבעי גואש, טושים, עפרונות צבעוניים ואפילו באצבעות הידיים!
 2. דגלונים צבעוניים: חגגו את יום העצמאות עם תצוגה ססגונית של דגלונים תוצרת בית! קחו נייר לבן או כחול וגזרו ממנו משולשים או מלבנים. ציירו או הדביקו עליהם פסים בצבע המשלים, ותקבלו דגלונים מקסימים לתלייה על חוט בחדר או בחצר. אפשר להוסיף לדגלונים גם קישוטים קטנים, כמו מדבקות או ציורים של מגן דוד.
 3. פסיפס דגל ישראל: פעילות זו מתאימה לילדים בגילאי בית ספר יסודי. אספו מראש ניירות צבעוניים בגוונים של כחול ולבן וגזרו אותם לחתיכות קטנות. לאחר מכן, הכינו תבנית פשוטה של דגל ישראל על גבי קרטון או בריסטול. עודדו את הילדים למלא את התבנית בחתיכות הנייר הצבעוניות לפי הסדר, וצרו פסיפס יפהפה של דגל ישראל.
 4. בניית דגל ישראל מקוביות לגו: לכל חובבי הלגו שבינינו, פעילות זו מושלמת! אתגרו את הילדים לבנות דגם תלת ממדי של דגל ישראל מקוביות לגו. אפשר לבנות דגל שטוח, או לנסות לבנות דגל תלת ממדי בצורת מלבן. פעילות זו מאתגרת את היצירתיות, המוטוריקה העדינה והיכולת התכנונית של הילדים.
 5. עוגיות בצורת דגל: שלבו בין פעילות יצירה וחוש בטעם עם פעילות אפייה מהנה! הכינו בצק עוגיות פשוט וטעים, וצרו ממנו יחד עם הילדים עוגיות בצורת דגל ישראל. אפשר להשתמש בחותכני עוגיות בצורת מלבן או משולש, ולקשט את העוגיות לאחר האפייה בצבעי מאכל כחול ולבן.

כיף ופעילות: רעיונות למשחקים ומשימות לילדים

יום העצמאות הוא לא רק יום של יצירה, אלא גם יום של כיף ושמחה! הנה כמה רעיונות למשחקים ומשימות שיעסיקו את הילדים ויעזרו להם ללמוד עוד על דגל ישראל:

 1. חפשו את המטמון: הפכו את הבית או את החצר למסלול חיפוש מטמון מרגש. טמנו חפצים קטנים בצבעי כחול ולבן מסביב לבית, והכינו לילדים רשימת רמזים שתוביל אותם אל המטמון. הרמזים יכולים להיות קשורים לצבעי הדגל ולסמליו.
 2. תחרות ריצה עם דגלונים: קראו לכל החברים והשכנים וערכו תחרות ריצה מהנה לכבוד יום העצמאות! כל משתתף ירוץ כשהוא מחזיק ביד דגלון קטן בצבעי כחול ולבן. אפשר להוסיף אלמנטים נוספים לתחרות, כמו מכשולים קטנים או תחנות שבהן צריך לבצע משימות הקשורות לדגל ישראל.
 3. משחק זיכרון עם סמלים ישראליים: הכינו זוגות של קלפים שעליהם מצוירים סמלים ישראליים שונים, ביניהם כמובן גם דגל ישראל. פזרו את הקלפים הפוכים על השולחן, ונסו למצוא את הזוגות התואמים. משחק הזיכרון יעזור לילדים לחזק את הזיכרון שלהם וגם ללמוד על סמלים חשובים נוספים של מדינת ישראל.
 4. פאזל דגל ישראל: קנו פאזל של דגל ישראל או צרו פאזל ביתי פשוט מחתיכות קרטון צבועות. פעילות זו מאתגרת את הילדים ומלמדת אותם בצורה מהנה את צורתו של הדגל.
 5. שירה ורגש: שירו עם החברים שיר משותף. אפשר גם לנסות לכתוב ביחד שיר מקורי על דגל ישראל. השיר יכול להיות שיר הלל לדגל, או שיר שמספר סיפור על ילד שמכין דגל לכבוד החג.

לסיכום

הפעילויות הרבות שמוצעות כאן הן רק טעימה קטנה מהאפשרויות הרבות שיש ליצירה, משחקים וציון יום העצמאות יחד עם הילדים.

בעזרת קצת יצירתיות וחומרים פשוטים תוכלו להפוך את יום העצמאות לחוויה בלתי נשכחת עבור הילדים, ולעזור להם ללמוד ולהעריך את הסמל החשוב הזה של מדינת ישראל.

הכירו את נובאקיד!

אם נהניתם מהתוכן שלנו ואתם מעוניינים ללמוד עוד, תוכלו לקרוא מאמרים נוספים שלנו באתר נובאקיד.

אם אתם רוצים לשפר את ההתפתחות הקוגניטיבית של ילדיכם לא רק בידע תרבותי כללי אלא גם בשפה האנגלית, עזרו לילדיכם ללמוד אנגלית מדוברת וכתובה בהצטיינות באינטרנט – מהבית ומכל מקום אחר.

היכנסו ל: בית ספר ללימוד אנגלית לילדים של NovaKid והירשמו לאחד הקורסים ללימוד אנגלית אונליין לילדים.

רשמו את ילדיכם לאחד משיעורי אנגלית לילדים וצרו קשר עם אחד מאנשי הצוות שלנו עוד היום!

Rate this post

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You might also like
משחקים ופעילויות עם הילד
משחקים ופעילויות עם הילד
Choose a language
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
אנו משתמשים בעוגיות בכדי שיהיה לכם נוח יותר להשתמש באתר שלנו. על ידי שימוש באתר הינך מסכימ/ה לשמור קבצי עוגיות בדפדפן.